Likwidujemy bariery architektoniczne

niewidomy mężczyzna z białą laską schodzi po schodach trybun Stadionu Narodowego w Warszawie

Od początku istnienia INTEGRACJI przekonujemy architektów, inwestorów i deweloperów, aby projektowali bez barier. Przeprowadzamy audyty budynków i przestrzeni pod kątem ich dostępności architektonicznej. Wykorzystując nasze doświadczenie, prowadzimy skuteczne działania zwiększające dostępność polskich instytucji publicznych i prywatnych. W tej dziedzinie jesteśmy w Polsce ekspertami.

Portal Cyfrowa Integracja wyświetlony na smartfonie (otwórz większe zdjęcie)

Edukujemy społeczeństwo w tym w zakresie już od 20 lat. Zaczęliśmy od podstaw – organizując serię wykładów i spotkań ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (na zdjęciu). Pamiętamy, że każde udogodnienie, które jest projektowane z myślą o jednej grupie, ma wpływ na pozostałych użytkowników, dlatego poszukujemy rozwiązań zgodnych z ideą projektowania uniwersalnego. Współpracujemy z wieloma architektami i ekspertami ds. dostosowania budynków i przestrzeni miejskiej.

Co to znaczy „Obiekt bez barier”?

Prowadzimy audyty architektoniczne, mające na celu wykrycie istniejących barier oraz stworzenie rekomendacji, które pomogą je usunąć. Każdy audyt przeprowadzany jest na podstawie analizy planu obiektu oraz wizji lokalnej.

Po przeprowadzeniu audytu nasi specjaliści przygotowują raport, który zawiera ocenę dostosowania terenu i budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością, a także wskazówki pomocne w opracowaniu planu usunięcia istniejących barier.

Obiektom, które spełniają najwyższe standardy dostępności, przyznajemy certyfikat „Obiekt bez barier”.

 Chcesz, aby twój budynek był dostępny? Zajrzyj tu

Nasi audytorzy:

To uznani i doświadczeni eksperci. Są wśród nich architekci, urbaniści, architekci wnętrz i projektanci dostępności. W swojej pracy kierują się 5 zasadami planowania dostępności:

1. Każdy człowiek jest inny.
2. Planowanie dostępności, a nie tworzenie rozwiązań z myślą o określonych grupach użytkowników.
3. Dostępność to prawo, nie przywilej.
4. Rozwiązania zgodne z zasadami planowania dostępności są niewidoczne.
5. Przestrzeń dostępna to przestrzeń wykorzystująca wszystkie nasze zmysły.

Zobacz, co już zmieniliśmy:

Poseł Piechota na mównicy sejmowej (otwórz większe zdjęcie)

Najważniejsze instytucje publiczne – Sprawdzaliśmy to, na ile dostępne dla osób z niepełnosprawnością są najważniejsze instytucje publiczne w Polsce. Wykonaliśmy audyt architektoniczny rezydencji Prezydenta RP: Pałacu Prezydenckiego oraz Belwederu, przyznając im certyfikat „Obiekt bez barier”. Także gmach Sejmu RP przez lata był niedostępny dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki naszym staraniom mogą one teraz czynnie i bez przeszkód brać udział w pracach parlamentu.

Placówka banku PKO BP

Banki – z naszej pomocy przy tworzeniu przyjaznych placówek skorzystały już banki PKO BP, BZ WBK i Citi Handlowy. Teraz łatwo i wygodnie mogą z ich usług korzystać wszyscy klienci.

Piotr Pawłowski i pracownicy Orange w siedzibie firmy (otwórz większe zdjęcie)

Orange – Kompleks biurowy Orange Polska uhonorowany został certyfikatem dostępności „Obiekt bez barier”. Integracja doceniła siedzibę jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych jako szczególnie przyjazną osobom z niepełnosprawnością. Dla potrzeb Orange sprawdzaliśmy też dostępność architektoniczną wybranych salonów, oraz wytyczne ogólnej dostępności salonów – dzięki temu firma uzyskała podstawy merytoryczne do zapewniania dostępności kolejnych placówek.

Orlen – dla potrzeb tego największego, polskiego przedsiębiorstwa wykonaliśmy audyty architektoniczne stacji paliw na Mazowszu, a także przygotowaliśmy wytyczne dostępności stacji. Zawierają one także standardy obsługi klienta z niepełnosprawnością, co ułatwia Orlenowi świadczenie kompleksowych i dostępnych usług dla swoich klientów.

Prezesi Poczty Polskiej i Integracji w pocztowym „Obiekcie bez barier” w Konstancinie (otwórz większe zdjęcie)

Poczta Polska – rozpoczęliśmy współpracę przy likwidowaniu barier architektonicznych w placówkach Poczty Polskiej. Nasze rozwiązania pozwoliły nie tylko na przystosowanie obiektu do potrzeb klientów z niepełnosprawnością, ale także na dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb pracowników z niepełnosprawnością.

Wypustki dla osób niewidomych na Dworcu Centralnym w Warszawie (otwórz większe zdjęcie)

Transport publiczny – przeprowadziliśmy audyt architektoniczny 7 najważniejszych dworców kolejowych w Polsce. Były to dworce: Centralny, Zachodni oraz Wschodni w Warszawie, a także Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Wrocław Główny oraz Katowice. Dzięki naszym wytycznym PKP będzie mogła dostosować swoje obiekty do potrzeb osób z rożnymi rodzajami niepełnosprawności. Podjęliśmy też współpracę z Warszawskim Metrem, sprawdzając dostępność jego II linii.

Zapoznaj się z naszymi bezpłatnymi publikacjami na temat dostępności architektonicznej (publikacje są dostępne w formacie PDF – do druku)

Zaufali nam

Przejdź na stronę Prezydenta RPPrzejdź na stronę Premiera RPPrzejdź na stronę Sejmu RP
Przejdź na stronę Ministerstwa GospodarkiPrzejdź na stronę PKP S.A.Przejdź na stronę Poczty Polskiej
Przejdź na stronę ArkadiiPrzejdź na strone SiemensPrzejdź na stronę Citi Handlowy
Przejdź na stronę Banku Zachodniego WBKPrzejdź na stronę LyrecoPrzejdź na stronę Urzedu Miasta Poznania