Uświadomić internautom, jakie bariery w korzystaniu z sieci napotykają osoby z różnymi niepełnosprawnościami – to cel ogólnopolskiej akcji „Godzina bez myszy”, którą 17 maja już po raz 5. organizuje  Fundacja Integracja.

Wzięcie  udziału w akcji jest banalnie proste – wystarczy przez dowolną, wybraną przez siebie godzinę, podczas przeglądania stron internetowych nie korzystać z komputerowej myszki lub touchpada. I spróbować wykonywać przy tym rutynowe czynności związane z pracą czy rozrywką w sieci.

Z myszy komputerowej lub touchpada w laptopie nie może korzystać wiele osób z niepełnosprawnościami, w tym osoby niewidome, które zamiast myszki używają klawiatury. Rezygnując z tych urządzeń, można sprawdzić, czy nasza ulubiona strona internetowa jest dostępna, tj. zbudowana tak, żeby mógł z niej korzystać każdy – także osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze. Jeśli tak jest, bez problemu można się po niej poruszać wyłącznie  przy pomocy tabulatura, strzałek i skrótów klawiszowych.

Jak poruszać się bez myszy?

Przy prawidłowo przygotowanej stronie internetowej dla osób z niepełnosprawnościami, do podstawowego korzystania z niej powinny wystarczyć cztery przyciski na klawiaturze:

  • klawisz Tab, który zastępuje kursor myszki, co pozwala przechodzić między kolejnymi aktywnymi elementami strony (każde wciśniecie Tab to przesunięcie się do przodu na kolejny element);
  • kombinacja klawiszy Shift+Tab, która działa jak Tab, ale do tyłu, czyli cofa poprzedni element;
  • klawisz – Enter – zastępuje lewy przycisk myszki (przycisk akceptacji wyboru) – wciskając Enter, powinno się po zaznaczeniu linku przejść na nową stronę lub do nowego dokumentu;
  • klawisz Backspace pozwala cofnąć się na poprzednio odwiedzoną stronę.

Szczegółowe zasady dostępności określa międzynarodowy standard WCAG 2.0. (Web Content Accessibility Guidelines – Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych). Niestety, projektanci stron internetowych bardzo często ponad dostępność przedkładają estetykę. Najczęstsze błędy przy tworzeniu serwisów www, to: dokumenty publikowane w formie skanów (nieczytelne dla czytników osób niewidzących lub widzących słabo), zdjęcia i grafiki bez tzw. opisów alternatywnych, które osobom z niepełnosprawnościami wzroku pozwalają dowiedzieć się, co jest na ilustracji, oraz filmy bez napisów – nieużyteczne dla osób, które nie słyszą lub nie są w stanie samodzielnie włączyć głośnika. Dużymi utrudnieniami są również źle dobrane kolory strony (powinny być kontrastowe) czy brak możliwości znacznego powiększenia liter (nawet 16-krotnego).

Światowy Dzień Świadomości Dostępności

„Godzina bez myszy” jest częścią Światowego Dnia Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), obchodzonego co roku w trzeci czwartek maja. Jej inicjatorem jest amerykański programista Joe Devon. W 2011 r. zaproponował zorganizowanie specjalnego dnia, który pozwoli uświadomić twórcom i użytkownikom stron internetowych, że najważniejszym elementem budowy serwisów powinna być funkcjonalność a nie różnego rodzaju „wodotryski graficzne”.

Wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić, w jaki sposób osoby z niepełnosprawnością korzystają z komputera – i na jakie problemy natrafiają. Integracja oddała głos samym użytkownikom, którzy w krótkim filmie przekonują, jak istotna jest dostępność cyfrowa: https://youtu.be/jR8dy0dRwgg.

Integracja dla dostępności

Integracja od niemal 25 lat dba o to, aby przestrzeń była pozbawiona barier – zarówno ta rzeczywista, jak i cyfrowa. Przeprowadza audyty istniejących i projektowanych stron internetowych, sprawdzając, czy są one zgodne z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Celem audytu jest zapewnienie możliwości i swobody obsługi serwisu przez jak największą liczbę użytkowników, bez względu na ich niepełnosprawność, wiek, oprogramowanie czy sprzęt, którego używają. Pozytywna opinia po przeprowadzeniu audytu lub pozytywna weryfikacja po wprowadzeniu zmian wskazanych w Raporcie, skutkuje przyznaniem prestiżowego certyfikatu SERWIS BEZ BARIER. Od kilku lat Fundacja wraz z M.St. Warszawą organizuje również konkurs „Serwis www bez barier”, w którym wyróżniane są najciekawsze serwisy internetowe instytucji finansowanych ze środków publicznych.

Oficjalna strona akcji „Godzina bez myszy”:
http://www.integracja.org/godzinabezmyszy

Więcej o Światowym Dniu Świadomości Dostępności: http://globalaccessibilityawarenessday.org/

 

Więcej informacji:

Jacek Czerwiński
Dział PR i marketingu
Fundacja Integracja
tel.: 505 602 947
e-mail: jacek.czerwinski@integracja.org

Przejdź na górę strony