Wraz z postępem cyfrowym rośnie przepaść między osobami, które swobodnie mogą korzystać ze związanych z nim zalet, a tymi, którzy nie mają do nich dostępu. Wykluczenie cyfrowe w dużym stopniu dotyka m.in. osoby z niepełnosprawnością. Tymczasem dostępne i dostosowane aplikacje są dla nich szansą na lepsze, sprawniejsze i często samodzielne funkcjonowanie w życiu codziennym. Szansą na poznanie i wypromowanie aplikacji, które w największym stopniu spełniają wymogi dostępności, jest organizowany przez Integrację ogólnopolski konkurs „Aplikacje bez barier”.

Smartfon już dawno przestał pełnić rolę zwykłego telefonu komórkowego, służącego jedynie do komunikacji. Dziś to nasze podręczne centrum zarządzania światem wokół nas. Dzięki wygodnym i prostym w obsłudze aplikacjom bez problemu zamówimy taksówkę, sprawdzimy repertuar kina i zamówimy kolację dla całej rodziny. Niestety dla prawie 5 mln Polek i Polaków z niepełnosprawnościami dobrodziejstwa związane z rozwojem nowych technologii w dużej mierze pozostają niedostępne.

Logo aplikacje bez barier

Zdaniem Piotra Pawłowskiego, założyciela i prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, to właśnie kwestia zapewnienia dostępności cyfrowej wymaga największego wkładu pracy, jeśli chodzi o sytuację osób z niepełnosprawnością.

– O ile przepisy dotyczące architektury i standardów są bardziej czytelne, a przynajmniej takie się wydają, o tyle zagadnienia związane z cyfryzacją są często pomijane w planowaniu przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością – mówi prezes Integracji. – Dlatego od lat prowadzimy działania zwiększające dostępność stron internetowych i aplikacji mobilnych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Walczymy o to, aby internet był przestrzenią pozbawioną barier. Konkursy technologiczne prowadzone w ramach projektu „Warszawa bez barier” są elementem tych działań. Celem, który nam w nich przyświeca, jest dostarczenie praktycznych narzędzi do walki z wykluczeniem cyfrowym, wskazanie dobrych praktyk i pozytywnych rozwiązań – wyjaśnia Piotr Pawłowski.

Integracja nagrodzi aplikacje i ich koncepcje

W konkursie „Aplikacje bez barier” zostaną nagrodzone aplikacje mobilne tworzone według standardu WCAG 2.0 (Web Content Acessibility Guidelines 2.0), ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Mogą w nim wystartować zarówno twórcy aplikacji dedykowanych np. dla osób niewidomych, jak i aplikacji uniwersalnych, z których mogą korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnością.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach:

  • Najlepsza aplikacja mobilna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością
  • Koncepcja aplikacji mobilnej adresowana do osób z niepełnosprawnością

Konkurs jest więc szansą zarówno dla doświadczonych deweloperów z całej Polski, jak i twórców, którzy stawiają pierwsze kroki w branży IT. Udział w plebiscycie pozwoli wypromować markę zwycięskich projektów i ich autorów oraz nadać im odpowiednią rangę dzięki prestiżowemu wyróżnieniu, które zostanie wręczone 17 listopada podczas 23. Wielkiej Gali Integracji – największego w Polsce święta osób z niepełnosprawnościami, gromadzącego co roku ok. 2,5 tys. gości. Wielka Gala Integracji od lat jest okazją do spotkania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z całego kraju, a także osób publicznych, polityków, przedstawicieli mediów, firm angażujących się w działania na rzecz osób niepełnosprawnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zwycięzcy Konkursu otrzymają nagrody pieniężne.

Aplikacje oceni jury z udziałem specjalistów ds. dostępności, opierające się na opiniach testerów z różnymi niepełnosprawnościami.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 10 października 2018 r. za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Integracja.org.


Więcej informacji o konkursie:

Jacek Czerwiński
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
e-mail: jacek.czerwinski@integracja.org
tel.: 505 602 947

Przejdź na górę strony