Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji ogłasza trzy konkursy, promujące dostępność cyfrową i architektoniczną dla użytkowników z niepełnosprawnościami: „Aplikacja bez barier”, „Serwis www bez barier” i „Warszawska inwestycja bez barier”. Celem konkursów jest promocja najlepszych rozwiązań i podniesienie świadomości społecznej o ograniczeniach i potrzebach osób z niepełnosprawnościami w zakresie nowych technologii, architektury i urbanistyki. Na zgłoszenia konkursowe organizatorzy czekają do 10 października 2017 roku.

Projekt prowadzony przez Integrację ma już wieloletnią tradycję. W konkursach cyfrowych: „Aplikacja bez barier” i „Serwis www bez barier”, wyróżnione zostaną aplikacje mobilne i serwisy internetowe, które ułatwiają życie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i uwzględniają zróżnicowane potrzeby użytkowników. Integracja nagrodzi otwartość, pomysłowość, ale przede wszystkim użyteczność zgłoszonych prac i jak największą zgodność z międzynarodowymi standardami dostępności WCAG 2.0.

W 2016 roku nagrodę za najlepszą aplikację mobilną odebrał Romuald Roczeń, wiceprezes zarządu Fundacji Zobaczyć Morze:

Wyróżnienie przygotowanej przez nas, a wykonanej przez Transition Technologies aplikacji Seeing Assistant Sailing to przede wszystkim uznanie dla pomysłu budzenia ciekawości do poznawania świata wśród osób z niepełnosprawnością. Z drugiej strony to także zaproszenie developerów do stałej dbałości o dostępność we wszystkich przestrzeniach.

Konkurs „Warszawska Inwestycja bez barier” ma z kolei wyłonić najlepsze rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne w zakresie dostosowania stołecznych budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

– Dzięki projektowi „Warszawa Bez Barier” możemy wskazać osobom z niepełnosprawnością te przestrzenie, które są dla nich przyjazne i umożliwiają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nagrody w poszczególnych konkursach są dedykowane podmiotom, które o dostępności myślą w sposób odpowiedzialny i kompleksowy – mówi Piotr Pawłowski, Prezes Integracji.

Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach:

  • Samorząd terytorialny (Dzielnica)
  • Obiekt użyteczności publicznej
  • Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy
  • Obiekt zabytkowy

– Rok temu jako pierwszy deweloper podjęliśmy strategiczną decyzję, że każdy z naszych nowych projektów biurowych, wraz z miejską przestrzenią jaką kreuje, będzie budowany w sposób uniwersalny. Uzyskanie tytułu „Warszawskiej Inwestycji bez barier”, a później także certyfikatu „Obiekt bez barier” przez naszą inwestycję Atrium 2 było ukoronowaniem długofalowej pracy zespołu projektowego oraz potwierdzeniem wartości budowania z korzyścią dla społeczeństwa – mówi Krzysztof Wilczek, dyrektor regionalny spółki biurowej Skanska, ubiegłoroczny laureat w kategorii Obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy.

Zgłoszenia można przesyłać do 10 października 2017 roku za pośrednictwem formularza, znajdującego się na stronie http://www.integracja.org/uncategorized/wez-udzial-w-jednym-z-konkursow/.

Wręczenie nagród nastąpi w listopadzie podczas 22. Wielkiej Gali Integracji w warszawskiej Arenie Ursynów.

 

Konkursy organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Patronat nad konkursami objęli: Komputer Świat, GoMobi.pl, Polsko -Japońska Akademia Technik Komputerowych, Instytut Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, Eurobuild CEE, Bryla.pl, Niepelnosprawni.pl

Więcej informacji:

Szymon Bubiłek – Koordynator Projektu
tel. 570 066 406, e-mail: szymon.bubilek@integracja.org

 Tomasz Pisarzewski – Specjalista ds. marketingu i PR
tel. 505 602 711, e-mail: tomasz.pisarzewski@integracja.org


Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnością, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 1997 r. produkuje program telewizyjny „Misja Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od 2013 r. serwis rekrutacyjny www.sprawniwpracy.pl  Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Przejdź na górę strony