18 kwietnia o godzinie 12:00
w hali odlotów Lotniska Chopina w Warszawie

odbędzie się wernisaż wystawy Artystów Malujących Ustami i Nogami połączony z prezentacją malowania.

Na wernisaż zapraszają organizatorzy: Fundacja Integracja, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” oraz Wydawnictwo Artystów Malujących Ustami i Nogami –  AMUN.

Uroczyste otwarcie wystawy będzie okazją do zobaczenia, jak wygląda proces tworzenia niezwykłych dzieł artystów związanych z AMUN. Dwójka z nich – Mariusz Mączka oraz Bartosz Ostałowski – na oczach widzów będzie tworzyć obrazy (odpowiednio: ustami i nogami).

Wernisaż zainauguruje wystawę, którą będzie można oglądać na Lotnisku Chopina do 16 sierpnia br. To pierwsza od kilku lat prezentacja prac AMUN w Warszawie. Wernisaż otworzą Mariusz Szpikowski, prezes PPL, oraz Piotr Pawłowski, prezes Integracji, a także członek AMUN. – Jestem osobiście uradowany tą wystawą, która pokazuje pasje i talenty osób z niepełnosprawnościami – mówi założyciel Fundacji.

AMUN jest jedynym w Polsce wydawnictwem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Polską grupę tworzy 25 artystów malujących ustami lub stopami, którzy pochodzą z różnych stron Polski. Od 16 kwietnia ich dzieła można oglądać na Lotnisku Chopina.

– Na wystawie znalazły się obrazy, których nie powstydziłyby się profesjonalne galerie – mówi Piotr Pawłowski. – Zresztą wielu naszych artystów wystawiało swoje prace w najlepszych galeriach na świecie, w tym trzykrotnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Artyści należący do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami swoją twórczością udowadniają, że do tworzenia wspaniałych dzieł sztuki niezbędne są trening, czas i cierpliwość, a nie sprawne dłonie. Nie ma znaczenia, że ołówek lub pędzel trzymają w zaciśniętych ustach czy palcach stopy – każdy z nich przenosi na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia i otaczającą rzeczywistość.


Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od trzech lat www.sprawniwpracy.pl Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Przejdź na górę strony