Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 25 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Adam Pietrasiewicz siedzi przed laptopem. Obok niego napis: godzina bez myszy i przekreślona komputerowa myszka

Z okazji przypadającego w trzeci czwartek maja Światowego Dnia Świadomości Dostępności, Fundacja Integracja już po raz ósmy zachęca, by wziąć udział w akcji „Godzina bez myszy”. Chcąc przyłączyć się do wyzwania, wystarczy przez godzinę nawigować po internetowych stronach nie używając myszy, touchpada ani ekranu dotykowego. Zamiast tego – musi wystarczyć klawiatura.

Adam Pietrasiewicz, radca w Wydziale Dostępności Cyfrowej KPRM, w krótkim materiale wideo na przykładzie tzw. fokusa tłumaczy, na czym polega obsługa komputera samą klawiaturą, a także wyjaśnia różnice między stroną dostępną a niedostępną.

Jak to zrobić?

Jeśli chcesz przesuwać się do przodu po aktywnych elementach strony, używaj klawisza TAB. Zastępuje on kursor. SHIFT+TAB pozwala się cofnąć. ENTER to lewy przycisk myszki. ENTEREM zatwierdzasz wybór. BACKSPACE umożliwia cofnięcie się do poprzedniej strony. Taki sposób korzystania ze stron internetowych wymaga cierpliwości. Nie można kliknąć w wybrany link od razu. Trzeba do niego cierpliwie zmierzać kolejnymi ruchami.

Tak z internetu korzystają osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą używać myszki. W Polsce żyje ok. 4,7 mln osób z niepełnosprawnością. Dzięki internetowi mogą pracować, uczyć się, rozwijać, prowadzić życie towarzyskie. Niestety, nie zawsze jest to proste. Jeśli strona nie została zbudowana z myślą o dostępności dla każdego, informacje na niej zawarte nie docierają do odbiorców o specjalnych potrzebach. Z niedostosowanych stron trudno korzystać także ludziom z czasową kontuzją czy urazem, np. z ręką w gipsie.

Po co to robić?

Gdy w 2011 r. Amerykanin Joe Devon zapoczątkował Światowy Dzień Świadomości Dostępności, chciał zwrócić uwagę na to, że estetyka stron nie może być oderwana od ich funkcjonalności. Nadal jest wiele do zrobienia. Odpowiedni kontrast, opisy alternatywne, ramki wokół wybranych elementów, transkrypcja nagrań, napisy w materiałach wideo nie są powszechnie stosowane.

Fundacja Integracja, która przeprowadza audyty dostępności cyfrowej i promuje międzynarodowy standard dostępności WCAG 2.1, ma nadzieję, że „Godzina bez myszy” przypomni o potrzebach wielu spośród niemal 5 mln polskich użytkowników internetu.

W tym roku do akcji włączył się Adam Pietrasiewicz, radca w Wydziale Dostępności Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jeden z autorów Ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych. W krótkim materiale wideo na przykładzie tzw. fokusa tłumaczy, na czym polega obsługa komputera samą klawiaturą, a także wyjaśnia różnice między stroną dostępną a niedostępną.

Przejdź do serwisu YouTube do wersji filmiku z audiodeskrypcją.

Czy Wasze ulubione strony są dostępne? Sprawdźcie, przyłączając się do „Godziny bez myszy”.

Przejdź na górę strony