Lustro na ścianie wnętrza windy. Odbijają się w nim Piotr Pawłowski i Adam Bodnar, a także fotoreporterzy

Od dziś zabytkowy budynek przy ulicy Długiej 25 w Warszawie, w którym mieści się siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich, jest zdecydowanie bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Po latach starań uruchomiona została w nim winda. Swój udział w jej powstaniu miała też Integracja.

– Panie Rzeczniku, pana siedziba jest nie do końca dostosowana. Jak chciałby pan ten problem rozwiązać? – zapytał Piotr Pawłowski podczas wywiadu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, dr. Adamem Bodnarem, wyemitowanym w programie „Misja Integracja” w październiku 2015 roku.

Wówczas to Rzecznik obiecał postarać się o dostępność budynku przy ul. Długiej 25.

Winda łączy nie tylko piętra

– Trochę nam zajęło to postaranie się. Nie było to łatwe, ale winda jest – powiedział dr Adam Bodnar 9 stycznia 2018 r. podczas uroczystego uruchomienia nowej windy.

Dzięki windzie osoby poruszające się na wózkach będą już mogły dostać się do wszystkich pomieszczeń Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Bez likwidowania barier architektonicznych nie jesteśmy w stanie w wielu przypadkach wypełnić naszych postulatów i zobowiązań. Takie działania jak pańskie sprawiają, że przestajemy rozmawiać o dyskryminowaniu, a zaczynamy mówić o czymś zupełnie innym – zwrócił się do Adama Bodnara prezes Integracji, Piotr Pawłowski.

Po uroczystym przecięciu wstęgi obaj panowie udali się po raz pierwszy na wspólną rozmowę do znajdującego się na piętrze gabinetu Rzecznika, co przed uruchomieniem windy nie było możliwe.

Wnętrze gabinetu. Adam Bodnar pokazuje siedzącemu na wózku Piotrowi Pawłowskiemu wisząca na ścianie mapę Polski

Przejdź na górę strony