Ewa Pawłowska z nagrodą RPO im. dr. Macieja Lisa pośmiertnie przyznaną dla Piotra Pawłowskiego

Zmarłego przed kilkoma tygodniami twórcę Fundacji Integracja Piotra Pawłowskiego uhonorowano Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. doktora Macieja Lisa. Nagroda jest wręczana osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

W piątek, 16 listopada, we Wrocławiu z rąk rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara nagrodę odebrała wdowa po śp. Piotrze Pawłowskim i jednocześnie prezes Fundacji Integracja Ewa Pawłowska, która po mężu przejęła obowiązki kierowania Fundacją Integracja i Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Nagrodzono również obie organizacje.

Życie poświęcone ludziom

– Wierzę, że dobra energia Piotra jest tutaj z nami i pozostanie we wszystkich działaniach, jakie przez ostatnie 25 lat zainicjował na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Piotr większość swego życia poświęcił ludziom. Był wśród ludzi, pracował wśród ludzi, był bardzo wrażliwy na ich los – powiedziała Ewa Pawłowska.

Dodała, że zarówno fundacja, jak i stowarzyszenie „będą realizować pomysły Piotra i rozwijać działalność”.

Adam Bodnar podkreślił, że czwarta edycja nagrody jest szczególna ze względu na dokonania Piotra Pawłowskiego i to, że odszedł nagle i przedwcześnie.

– Piotr Pawłowski zrobił nieprawdopodobnie wiele dla osób z niepełnosprawnościami. Stworzył wielkie dzieło nie tylko w postaci trwałych zmian, które nastąpiły w naszej świadomości. Stworzył całe środowisko organizacji pozarządowych. Przykre, że nie może być z nami. Tym bardziej jesteśmy zobowiązani, by docenić jego dzieło – powiedział Bodnar.

Zasługi Piotra Pawłowskiego

Jak przypomniała w laudacji dr Hanna Machińska, Piotr Pawłowski był twórcą i prezesem dwóch ogólnopolskich organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja – które od 25 lat aktywnie i skutecznie działają na rzecz poprawy sytuacji ponad 5 milionów osób z niepełnosprawnościami.

Zainicjował wiele nowatorskich działań, był organizatorem licznych kampanii społecznych i projektów edukacyjnych, m.in. programu „Polska bez barier”. Był autorem i redaktorem naczelnym największej w kraju platformy informacyjnej dla tych środowisk: magazynu „Integracja”, portalu Niepelnosprawni.pl i programu telewizyjnego „Misja integracja”.

Nagrodę im. doktora Macieja Lisa ustanowił Rzecznik Praw Obywatelskich, aby uhonorować pamięć Macieja Lisa – pełnomocnika terenowego RPO we Wrocławiu, który zmarł w kwietniu 2015 r. Jest ona przyznawana za szczególne osiągnięcia w obronie praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Pierwszą osobą, która otrzymała to wyróżnienie, był poseł Sławomir Piechota. Przed rokiem nagrodę dostał prof. Marek Wysocki, architekt i społecznik działający na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością, który jest dyrektorem Centrum Projektowania Uniwersalnego.

Przejdź na górę strony