logo Serwis bez barier

Do 10 października 2018 r. trwa nabór zgłoszeń do konkursu „Serwis www bez barier”, w którym Integracja nagrodzi najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością strony internetowe. 17 listopada w czasie Wielkiej Gali Integracji poznamy laureatów konkursu, czyli firmy, instytucje i organizacje dbające o dostępność dla wszystkich, także pod kątem nowych technologii.

„Internet to nasze okno na świat” – od lat powtarzają osoby z niepełnosprawnościami. Niestety, budowanie serwisów www według standardu WCAG 2.0 (Web Content Acessibility Guidelines 2.0) wciąż nie jest powszechne. Choć w ciągu ostatnich kilku lat zrobiono wiele w kierunku niwelowania barier cyfrowych w polskim internecie, więc nie brakuje stron zupełnie niedostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu czy motoryki. Również w przypadku instytucji publicznych, na które obowiązek dostępności nakładają przepisy prawa.

Tymczasem internet, jak żadne inne medium, daje szansę osobom z niepełnosprawnością na samodzielne i niezależne życie. Dlatego celem konkursu Integracji „Serwis www bez barier”, organizowanego w ramach projektu „Warszawa bez barier”, jest promowanie pozytywnych przykładów, wskazywanie stron firm i instytucji, które mogą stać się dla innych wzorem, jak budować serwisy sprzyjające włączeniu, a nie wykluczeniu cyfrowemu.

Internet dla wszystkich

W konkursie „Serwis www bez barier” Integracja nagradza otwartość, pomysłowość, ale przede wszystkim użyteczność zgłaszanych prac, a także największą zgodność z międzynarodowymi standardami dostępności WCAG 2.0.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 10 października 2018 r. za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Integracja.org.

O tym, kto w tym roku zostanie nagrodzony w konkursie, przekonamy się 17 listopada w warszawskiej Arenie Ursynów podczas 23. Wielkiej Gali Integracji.

W ubiegłym roku nagroda główna powędrowała do Fundacji Na Rzecz Rozwoju Adudiodeskrypcji „KATARYNKA” z Wrocławia za stronę www.adapter.pl i „wzorowe dostosowanie filmów dla użytkowników z niepełnosprawnością i dostępny serwis”. – To wyróżnienie jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ jest przyznawane przez profesjonalistów, którzy o dostępności w sieci wiedzą bardzo wiele lub wręcz wszystko – mówił, odbierając nagrodę, Mariusz Trzeciakiewicz, prezes Fundacji.

Wyróżniono także serwis Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy srodmiescie.warszawa.pl/, który „jest dostosowany dla wszystkich użytkowników, a w szczególności dla osób z niepełnosprawnością”.

Osoby z niepełnosprawnością to łącznie 12,2 proc. polskiego społeczeństwa, czyli niemal 5 mln osób. Konkurs „Serwis www bez barier” umożliwia nowoczesną prezentację firmom, instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym czy urzędom. Jest też okazją do pokazania się jako organizacje odpowiedzialne społecznie, niewykluczające żadnej grupy swoich potencjalnych odbiorców.

 

Więcej informacji o konkursie udziela koordynator konkursu:

Jacek Czerwiński
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
e-mail: jacek.czerwinski@integracja.org
tel.: 505 602 947

Przejdź na górę strony