Piotr Pawłowski i prof. Uścińska

Nowe zasady orzekania o niepełnosprawności, edukowanie przyszłych lekarzy pod kątem orzecznictwa, zmiana wizerunku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – to tylko niektóre z tematów poruszonych przez Piotra Pawłowskiego w rozmowie z prof. Gertrudą Uścińską. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie gościem programu „Misja Integracja” w sobotę 18 marca o godz. 8:40. Program, emitowany na TVP3, będzie miał powtórkę w niedzielę 19 marca o godz. 6:20.

Prof. Uścińska, która w lutym tego roku stanęła na czele Międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, krytycznie ocenia aktualnie obowiązujący system orzecznictwa:

– To nie jest system dostosowany do oczekiwań tych, wobec których orzeczenia są wydawane, nie jest zintegrowany. Współczesne systemy skupiają się na możliwościach, a nie na ograniczeniach – zwraca uwagę prezes ZUS. – Teraz analizujemy obowiązujące zasady i zastanawiamy się, co w nich zmienić, a co zostawić, by wypracować pożądany społecznie, zintegrowany system orzekania.

Prezes ZUS zwraca też uwagę na fakt, że wielu lekarzy orzeczników wchodzi teraz w wiek emerytalny i konieczna jest edukacja w tym zakresie młodego pokolenia:

– Rozmawiam z rektorami uczelni medycznych, żeby lekarze już na etapie kształcenia zapoznali się z systemem orzekania i zrozumieli jak on jest istotny – mówi prof. Uścińska. – Na pewno konieczna będzie dywersyfikacja rozwiązań – dodaje.

Czy obecni renciście mają się czego obawiać? Jakie główne cele stawia sobie prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? O tym w najbliższym odcinku „Misji Integracja”.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:40 na antenie TVP3. Powtórka w niedzielę o godz. 6:20.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach: NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 198, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 33, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Przejdź na górę strony