osiem zdjęć, m.in: grafika człowieka, obok jego głowy jest czerwony wykrzyknik; minister Rafalska, sportowiec Sebastian Luty, niewidomy mężczyzna, okładka książki Do zobaczenia nigdy.

MRPiPS przedstawiło pomysły aktywizacji opiekunów; Piotr Pawłowski: leżące weekendy; Co przez rok zrobił PFRON? Ukazał się raport; Problemy spółdzielni – miejsc pracy osób niewidomych; „Koperty” łatwiej dostępne dla kombatantów? Protestujemy; Konkurs! Wygraj książkę o niewidomej nastolatce. O tych oraz wielu innych tematach przeczytasz w podsumowaniu trzeciego tygodnia maja na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

MRPiPS przedstawiło pomysły aktywizacji opiekunów

– Poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin to jeden z priorytetów rządu. Wieloletnich zaniedbań, jak i wyzwań, nie da się szybko rozwiązać – powiedziała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podczas konferencji otwierającej konsultacje społeczne wokół Programu „Za życiem”.

Piotr Pawłowski: leżące weekendy

W podobnej sytuacji jest obecnie kilkoro moich przyjaciół. Słyszymy od lekarzy, że pan czy pani jesteście pierwszym pokoleniem osób z taką niepełnosprawnością, które żyją tak długo. Dlatego medycynie trudno znaleźć dobre rozwiązania, pomocne przy obecnych problemach zdrowotnych. Mam na myśli kwestie ciśnienia, kości, oddychania, diety, urologii, odleżyn… Gdy słyszę takie słowa od lekarzy, zastanawiam się, jak dalej żyć, aby ciało nie było więzieniem?

Najważniejsze wydarzenia

Zrównanie świadczeń opiekunom? Być może jeszcze w tej kadencji, ale…

– My rządzimy 1,5 roku. Naprawiamy ten system, nie jesteśmy w stanie przeprowadzić równolegle wszystkich tych zmian. Tym bardziej, że one są w skutkach finansowych bardzo poważne – mówiła podczas konferencji prasowej w trakcie konsultacji Programu „Za życiem”, 17 maja 2017 r., minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dziennikarze zapytali ją bowiem o zrównanie świadczeń rodziców i opiekunów starszych osób z niepełnosprawnością.

Co przez rok zrobił PFRON? Ukazał się raport

Więcej wspieranych osób z niepełnosprawnością, nowe programy, otwarcie na człowieka. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podsumował ostatnie 12 miesięcy działalności.

Konferencja „Europa bez barier – korzyść dla wszystkich”. Zarejestruj się już dziś!

Trwają prace nad Europejskim Aktem w sprawie Dostępności (European Accessibility Act), który ma ułatwić życie osobom z niepełnosprawnością. Można jednak zauważyć opór ze strony przedsiębiorców i administracji, bo to na nich spadłaby konieczność zapewnienia dostępności produktów i usług. Warto wziąć udział w bezpłatnej konferencji 9 czerwca 2017 r. i zaprezentować stanowisko osób z niepełnosprawnością.

Praca

Problemy spółdzielni – miejsc pracy osób niewidomych

Brak waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością, zmiana przepisów dotycząca udzielania ulg we wpłatach na PFRON czy niestosowanie klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych – to niektóre z problemów, które dotykają spółdzielnie zatrudniające osoby z dysfunkcją wzroku.

Nasze działania

Godzina bez myszy. Spróbuj nie używać myszy lub touchpada [WIDEO]

18 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Z tej okazji Fundacja Integracja już po raz czwarty zachęca do udziału w akcji „Godzina bez myszy”.

„Koperty” łatwiej dostępne dla kombatantów? Protestujemy

Czy kombatanci będą mieli możliwość parkowania na „kopertach” niezależnie od stopnia niepełnosprawności? Taka petycja trafiła do Senatu. Pomysł wsparł Rzecznik Praw Obywatelskich i oczywiście Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a przychylni są także niektórzy senatorowie. Integracja, wspólnie z Czytelnikami portalu Niepelnosprawni.pl, postanowiła zaprotestować.

Kultura

Konkurs! Wygraj książkę o niewidomej nastolatce >>

Wzruszająca, szczera i mocna opowieść o przyjaźni, dorastaniu, tolerancji i żałobie po stracie, która może przynieść tylko ukojenie. Taka jest książka Erica Lindstroma pt. „Do zobaczenia nigdy”, której bohaterką jest niewidoma i zadziorna nastolatka Parker Grant. Powieść, tuż przed jej polską premierą, która odbędzie się 24 maja, możesz wygrać w konkursie na portalu Niepelnosprawni.pl.

Sport

Na adrenalinie: turniej rugby na wózkach już zaraz! >>

Mecz finałowy Wheelchair Rugby Metro Cup 2017 odbędzie się 3 czerwca o godz. 16 na warszawskiej Arenie Ursynów. Polska reprezentacja może zmierzyć się z drużyną ze Szwecji, z Francji, Niemiec lub Danii.

Przygotuj się na ekstremalne zawody motoryzacyjne! >>

EXTREME Racing Cup 2017 to pierwsze zawody motoryzacyjne, podczas których kierowcy sprawni i z niepełnosprawnością połączą siły. Impreza odbędzie się w sobotę 27 maja br. na Torze Łódź. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Krzysztof Hołowczyc. Na miejscu będą również obecni wyjątkowi ambasadorzy Avalon Extreme – Bartosz Ostałowski i Sebastian Luty.

Relacje

Zwiedzaj i ucz się. Zobacz relację z podróży uczniów

Wiele niespodziewanych przygód i wspomnień na całe życie można najczęściej przeżyć w podróży. Nic więc dziwnego, że uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Łodzi odkryli swoją nową pasję! Dzięki projektowi Erasmus+ zwiedzili już kilka państw. Zobacz najciekawsze momenty z ich wyjazdów.

Aktywni i mobilni. PFRON i ITS wspólnie na rzecz kierowców z niepełnosprawnością [WIDEO]

W ubiegłym roku poruszająca się na wózku Agnieszka Hajdukiewicz za pierwszym razem zdała egzamin na prawo jazdy. Stało się to dzięki wsparciu Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), gdzie funkcjonuje Centrum Usług Motoryzacyjnych dla osób Niepełnosprawnych. We wtorek 16 maja 2017 r. ITS w swojej siedzibie podpisał umowę o współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tego samego dnia odbył się też dzień otwarty, podczas którego można było zapoznać się z możliwościami dostosowanych samochodów.

 

Magazyn „Integracja” oraz portal Niepelnosprawni.pl są
współfinansowane
ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy

nowe logo PFRON

logo Zakochaj się w Warszawie dostępnej

     

Przejdź na górę strony