fragmenty ośmiu zdjęć: świeczka, napis rówmość na kole wózka inwalidzkiego, misiek, dłoń z rysikiem, rysująca na tablecie, kobieta na infolinii, pracownica PKP Intercity prowadzi drugą z zasłoniętymi oczami do wagonu podczas szkolenia, Łukasz Czarnecki - zdobył 3 medale na istrzostwach Świata Juniorów i Adrianna Zawadzińska - miss polski na wózku 2016

Bycie rodzicem dziecka z niepełnosprawnością; Co po śmierci opiekunów?; Opiekunowie osób dorosłych w sądzie. Czy wywalczą świadczenie pielęgnacyjne?; Wypadek i co dalej? Jeśli nie wiesz, co robić – zadzwoń na infolinię Fundacji Forani; Redakcja mediów Integracji rekrutuje na stanowisko grafika!; Uszyj maskotkę dla dzieciaków z oddziałów szpitalnych!; Niezwykła wystawa inspirowana Beksińskim. Te i wiele innych tematów znajdziesz w podsumowaniu drugiego tygodnia sierpnia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Bycie rodzicem: narodziny i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością

Nie wszyscy rodzice po narodzinach dziecka z niepełnosprawnością potrafią szybko pogodzić się z nową sytuacją. Czy dziecko jest wtedy traktowane jako dar, czy może jako obowiązek? Na to pytanie szczerze i z niezwykłą empatią odpowiada Jan Arczewski, twórca Telefonu Zaufania dla Niepełnosprawnych. Z kolei Hanna Pasterny, niewidoma autorka książek, proponuje rodzicom praktyczne wskazówki, jak wychować dziecko z niepełnosprawnością na maksymalnie samodzielną osobę.

Co po śmierci opiekunów?

Na co mogą liczyć dorosłe niesamodzielne osoby z niepełnosprawnością, kiedy umrą ich rodzice lub opiekunowie? To trudne pytanie, a odpowiedź nie jest łatwiejsza. Jak działa w Polsce system zabezpieczający podopiecznych, gdy zostaną sami?

Najważniejsze wydarzenia

Opiekunowie osób dorosłych w sądzie. Czy wywalczą świadczenie pielęgnacyjne?

– Nie ma podstaw do zawarcia ugody – stwierdziła podczas rozprawy w sądzie, 10 sierpnia, reprezentująca Skarb Państwa mecenas Magdalena Kwiatkowska, odnosząc się do wniosku, złożonego przez grupę około stu opiekunów osób dorosłych z niepełnosprawnością. Wniosek dotyczył wypłat świadczeń pielęgnacyjnych. Sprawa przed sądem rejonowym Warszawa Śródmieście zakończyła się oddaleniem wniosku.

Wypadek i co dalej? Jeśli nie wiesz, co robić – zadzwoń na infolinię Fundacji Forani

Dynamiczna, odważna kobieta, dla której przeszkoda to wyzwanie – tak mówią o Iwonie Lis najbliżsi współpracownicy. Po osobistej tragedii jaką był wypadek, w którym straciła córkę Anię, pomaga innym – założyła Fundację Forani i uruchomiła ogólnopolską infolinię dla osób po wypadkach.

Zejść wózkiem po schodach? Dzięki polskiemu wynalazkowi teraz to możliwe!

– Zrobiłem to z potrzeby serca – mówi o swoim wynalazku Marek Lucima ze Słupska, twórca „wózka schodowego”, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością będą mogły wygodniej pokonać jedną z największych barier architektonicznych – schody.

Praca

Redakcja mediów Integracji rekrutuje na stanowisko grafika!

Integracja poszukuje pracownika na stanowisko: Grafik i fotoedytor. Sprawdź wymagania i obowiązki tej pracy oraz naszą ofertę! Zgłoszenia są przyjmowane do 21 sierpnia.

Zgłoś się na bezpłatne zajęcia z jęz. angielskiego

Ruszył projekt pn. „Angielski – kluczem do sukcesu” w województwie świętokrzyskim, w którym uczestnikami mogą być osoby z niepełnosprawnością. W ramach projektu oferowane są bezpłatne szkolenia z języka angielskiego na poziomie A1 i A2, zakończone certyfikatem TELC lub równoważnym. Podręczniki i koszt egzaminu są zagwarantowane.

Nasze działania

Konduktorze łaskawy…

Właściwa obsługa to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy pociągiem. Szczególnie dotyczy to osób z różnymi niepełnosprawnościami. Aby podróżni na wózkach, niesłyszący czy niewidomi mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw podróżowania koleją, pracownicy PKP Intercity odbywają „skrojone na miarę” szkolenia, prowadzone przez ekspertów Integracji.

Kultura

Wybierz drugą finalistkę Miss Wheelchair World z Polski

Trwa głosowanie na drugą finalistkę Miss Wheelchair World 2017, która już 7 października, wspólnie z Adrianną Zawadzińską – Miss Polski na Wózku 2016, będzie reprezentowała Polskę w tym konkursie piękności. Weź udział w głosowaniu i wybierz swoją faworytkę!

Uszyj maskotkę dla dzieciaków z oddziałów szpitalnych!

Maluchy w szpitalu często potrzebują pluszowego kompana, by mieć do kogo się przytulić lub odstraszyć potwory, kryjące się pod łóżkiem czy za drzwiami. Dlatego czas zakasać rękawy i wziąć udział w akcji pn. „Szyjemy dla dzieciaków z oddziałów szpitalnych”!

Sport

Osiem medali Polaków na Mistrzostwach Świata Juniorów!

Trzy złota, cztery srebra i jeden brąz – z takim wynikiem wracają polscy lekkoatleci z niepełnosprawnością ze szwajcarskiej miejscowości Nottwil, gdzie w dn. 3-6 sierpnia odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów World Para Athletics. Łukasz Czarnecki zdobył trzy z ośmiu medali.

Relacje

Niezwykła wystawa inspirowana Beksińskim

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Beksiński – Inspiracje”, który odbędzie się 29 września. Twórcami tej niezwykłej ekspozycji są wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy w Choszcznie, którzy wykonali autorską metodą papieroplastyki rzeźby, inspirowane twórczością malarza, a także obrazy, rysunki oraz fotografie. Kilka prac artystów możesz obejrzeć w naszej galerii!

Filmik tygodnia

Tak się edukuje dzieci o niepełnosprawności! Zobacz, jak to robi Fundacja Verba

– Często pytam dzieci, co to znaczy, że ktoś jest niepełnosprawny. I słyszę „To jest ktoś, kto czegoś nie potrafi”. My przez nasze materiały staramy się pokazać, co te osoby potrafią robić – mówi Marta Krauz, animatorka Fundacji Verba. Zobacz, jak właściwie edukuje się dzieci na temat niepełnosprawności!


Autor: Redakcja, fot. sxc.hu (1,3,4), Piotr Stanisławski (2), Fundacja Forani (5), Fundacja Jedyna Taka (6), Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START” (7), Mateusz Różański (8)

 

Magazyn „Integracja” oraz portal Niepelnosprawni.pl są
współfinansowane
ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy

nowe logo PFRON

logo Zakochaj się w Warszawie dostępnej

     

Przejdź na górę strony