cztery zdjęcia: znak stop, napis sąd, strefa kibica z niepełnosprawnością na stadionie, Bogumiła Czerniawska.

Bezpieczny Głuchy. Poradnik; Zespół post-polio. Echo zapomnianej epidemii; Jest akt oskarżenia za wyłudzenie z PFRON 14,5 mln zł; Czy będą zmiany w ustawowych ulgach na przejazdy? Mamy odpowiedź ministerstwa; Od stycznia wyższe płaca minimalna i stawka godzinowa; Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych; Wygraj książkę pt. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. Te oraz wiele innych tematów znajdziesz w podsumowaniu pierwszego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Bezpieczny Głuchy. Poradnik

Korzystanie z domofonu, problemy z wezwaniem pomocy i brak możliwości usłyszenia alarmu w sytuacji zagrożenia, np. pożaru – to tylko część problemów, które naruszają poczucie bezpieczeństwa osób niesłyszących. Co może pomóc?

Zespół post-polio. Echo zapomnianej epidemii

– Największym problemem osób z zespołem post-polio jest nasilenie niepełnosprawności. Ci ludzie dzięki rehabilitacji przez wiele lat byli aktywni zawodowo, zakładali rodziny. Nieoczekiwanie w pewnym momencie zaczynają odczuwać objawy, które utrudniają im funkcjonowanie – mówi prof. dr hab. n med. Ewa Matyja, wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Polio+.

Najważniejsze wydarzenia

Jest akt oskarżenia za wyłudzenie z PFRON 14,5 mln zł

Prokuratura Regionalna w Krakowie sporządziła akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia 14,5 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i prania pieniędzy – poinformował w piątek, 29 grudnia 2017 r., PAP prok. Zbigniew Gabryś. Jednym z głównych oskarżonych jest adwokat Marcin Dubieniecki.

Czy będą zmiany w ustawowych ulgach na przejazdy? Mamy odpowiedź ministerstwa

Nie będzie na razie zmian w zasadach ulgowych przejazdów dla osób z niepełnosprawnością w transporcie publicznym. Zostały one przesunięte o kolejny rok, czyli będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Praca

Od stycznia wyższe płaca minimalna i stawka godzinowa

Od stycznia 2018 r. osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie za pracę dostaną o 100 zł więcej. Płaca minimalna od początku roku wynosi 2100 zł brutto. 1 stycznia wzrosła też stawka godzinowa – z 13 do 13,70 zł brutto – dla określonych umów cywilnoprawnych.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach socjalnych

Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych oraz ułatwienie zakładania takich ośrodków przewiduje nowelizacja ustawy o spółdzielniach socjalnych, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nasze działania

W 2017 r. ponad 3 miliony użytkowników portalu Niepelnosprawni.pl!

Po raz pierwszy w niemal 15-letniej historii portalu Niepelnosprawni.pl w ciągu roku odwiedziło nas powyżej 3 mln unikalnych użytkowników! Dziękujemy, że wybraliście nas jako swoje źródło informacji. Postaramy się nie zawieść zaufania!

Kultura

Wygraj książkę pt. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one.

Sport

Na stadionie jest miejsce dla każdego

– Stadion to jedna z najlepszych możliwych odskoczni od codzienności, pracy, rehabilitacji i wszystkiego tego, co człowieka na co dzień uwiera – przekonuje Paweł Parus. Jego słowa potwierdzają inni kibice z niepełnosprawnością.

Relacje

Vlodi Tafel: jest fajnie dawać komuś szczęście [WIDEO]

Vlodi Tafel to człowiek, który zagrał na perkusji podczas Wielkiej Gali Integracji, został wyróżniony w publikacji Lista Mocy oraz w konkursie Człowiek bez barier. Jak się czuje rockowiec w garniturze? Czy skusił się zagrać na boisku wraz z prowadzącym galę Człowieka bez barier? Sprawdź w naszym materiale.

Nowa strategia dla osób z niepełnosprawnością

– Mamy nową strategię na rzecz osób z niepełnosprawnością. Parlament Europejski ma nowy raport, który dokonuje przeglądu, ale także patrzy w przyszłość, w kierunku nowej strategii na lata 2020-2030 – mówiła Helga Stevens, belgijska niesłysząca europarlamentarzystka, aktywnie działająca na rzecz praw Europejczyków z niepełnosprawnością.

Bogumiła Czerniawska: nie zamykajcie się w domu, róbcie to, co uważacie za słuszne [WIDEO]

Bogumiła Czerniawska jest Człowiekiem bez barier 2017. Jak traktowała pomoc dzieciom, tworząc zastępczą rodzinę? Czy znała wcześniej laureatów konkursu Integracji? Jakie słowa kieruje do osób z niepełnosprawnością? Obejrzyjcie nasz krótki wywiad z Bogumiłą Czerniawską!

Przejdź na górę strony