fragmenty ośmiu zdjęć: drzwi do Centrum Integracja Warszawa, samochody w korku, dłonie liczą pieniądze, okulary na stoliku, RPO Adam Bodnar i Piotr Pawłowski w nowej windzie, okładka książki Jurka Owsiaka, biegacze Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim, dziewczynka siedzi przy stole, na którym leżą protezy wydrukowane w 3D

Nawet 30 zł za wjazd do centrum. Czy posiadacze kart parkingowych powinni być zwolnieni z opłaty?; Nie widzę powodów, by się przejmować; Sejm: 264 mln zł na wsparcie rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością w 2018 roku; Zmiany w WTZ, telepraca dla rodziców – rząd przyjął nowelizację Ustawy o rehabilitacji; Weź udział w płatnym badaniu dla osób z niepełnosprawnością! To tylko część najważniejszych tematów, które przygotowaliśmy dla Was w podsumowaniu drugiego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl. Przeczytaj więcej!

Szczególnie polecamy

Nawet 30 zł za wjazd do centrum. Czy posiadacze kart parkingowych powinni być zwolnieni z opłaty?

Nawet 30 zł dziennie może wkrótce kosztować wjazd do centrum miasta samochodem innym niż elektryczny, napędzamy wodorem lub gazem ziemnym. Tak przewiduje projekt ustawy o elektromobilności. Z opłat nie są wyłączone osoby z niepełnosprawnością. „Samochód to moje nogi” – protestuje nasz Czytelnik, który wyliczył, że miesięcznie za dojazd do pracy musiałby zapłacić ok. 700 zł.

Nie widzę powodów, by się przejmować

Widok idącej ulicą osoby z białą laską nieodmiennie wzbudza społeczne zainteresowanie. Zmysł wzroku jest uważany za najważniejszy ze wszystkich, więc jego brak lub utrata kojarzą się każdemu z totalną katastrofą. Poniżej trzy historie – Krysi, Roberta i Tomka – to najlepszy dowód na to, że niepełnosprawność wzroku nie jest końcem świata.

Najważniejsze wydarzenia

Sejm: 264 mln zł na wsparcie rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością w 2018 roku

W roku 2018 z budżetu państwa przeznaczonych zostanie ponad 264 mln zł na wsparcie rodzin, które wychowują dzieci z niepełnosprawnością, oferowana jest m.in. pomoc rehabilitacyjna i psychologiczna – powiedziała w środę, 10 stycznia, w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Propozycja posłów: renty i emerytury bez składek i podatku, czyli więcej „na rękę”

Renty i emerytury bez konieczności opłacania podatku dochodowego i składek zdrowotnych – to propozycja posłów PSL, którzy przygotowali odpowiedni projekt ustawy. W praktyce dla rencistów i emerytów oznaczałoby to, że świadczenia będą pobierać w wysokości kwoty brutto.

Praca

Zmiany w WTZ, telepraca dla rodziców – rząd przyjął nowelizację Ustawy o rehabilitacji

Finansowane przez PFRON zajęcia klubowe w WTZ-ach, wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia dla rodziców i opiekunów, więcej dni zasiłku opiekuńczego. 9 stycznia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Projektowana nowelizacja zapewni realizację II etapu Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, który został przyjęty przez rząd w grudniu 2016 r.

Weź udział w płatnym badaniu dla osób z niepełnosprawnością!

Centralny Instytut Ochrony Pracy we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji organizuje badanie, którego celem jest kompleksowa ocena zdolności do pracy osób z niepełnosprawnością ruchową. Za udział osoba badana otrzyma wynagrodzenie w wysokości 220 zł brutto. Warto się zgłosić i poznać profesjonalną ocenę swoich możliwości!

Nasze działania

Koalicja na rzecz Osób z Niepełnosprawnością wybrała swój zarząd

Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych (PZN), ponownie została wybrana prezesem Zarządu Koalicji na rzecz Osób z Niepełnosprawnością. We władzach znaleźli się również m.in. Krzysztof Kotyniewicz, prezes Polskiego Związku Głuchych (PZG), oraz Piotr Pawłowski, prezes Integracji.

Adam Bodnar spełnił obietnicę daną Integracji. W siedzibie RPO pojawiła się winda

Od dziś zabytkowy budynek przy ulicy Długiej 25 w Warszawie, w którym mieści się siedziba Rzecznika Praw Obywatelskich, jest zdecydowanie bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnością. Po latach starań uruchomiona została w nim winda. Swój udział w jej powstaniu miała też Integracja.

Kultura

„Obgadywanie świata” – książka Jurka Owsiaka do wygrania w konkursie!

26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już w niedzielę 14 stycznia 2018 roku, a zebrane środki zostaną przeznaczone na wyrównywanie szans w leczeniu noworodków. Z okazji jednej z największych charytatywnych imprez w Polsce, Czytelnicy portalu mogą wygrać książkę Jurka Owsiaka pt. „Obgadywanie świata”. Weź udział w konkursie – odpowiedz na proste pytanie i wygraj!

Sport

Świetny początek roku Igora Sikorskiego. Wygrał slalom Pucharu Świata!

Igor Sikorski wygrał slalom w kategorii zawodników siedzących podczas zawodów Pucharu Świata, które w dniach 8-9 stycznia 2018 r. odbywały się w Zagrzebiu. Drugiego dnia zawodów zajął dodatkowo trzecie miejsce.

Joanna Mazur i przewodnik Michał Stawicki z tytułem Niepełnosprawnego Sportowca Roku

Joanna Mazur i jej przewodnik Michał Stawicki zdobyli tytuł Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2017 w Plebiscycie Przeglądu Sportowego. Przy okazji złota medalistka z Londynu zaapelowała o ponowne rozpatrzenie jej wniosku o stypendium sportowe. Jak na tę prośbę zareagował minister sportu Witold Bańka?

Relacje

Polska inicjatywa. #Ręka3D dla dzieciaków [GALERIA]

W ubiegłym roku Fundacja Otwarte Ramiona zrealizowała projekt #Ręka3D, dzięki któremu kilkanaścioro dzieci otrzymało protezę ręki, wydrukowaną na drukarce 3D. W ramach podsumowania Fundacja zorganizowała wspólne spotkanie dla uczestników programu oraz ich rodzin.

WROMIK. Wrocławski informator dla osób z niepełnosprawnościami [WIDEO]

Przewodnik WROMIK oferuje odbiorcom przydatne adresy, informacje o bezpłatnej pomocy oraz dostępności oferty kulturalnej we Wrocławiu, jednym z najbardziej dostępnych dla osób z niepełnosprawnością polskich miast.

Przejdź na górę strony