fragmenty ośmiu zdjęć: trzy megafony, stare okratowanie, młotek sędziowski, siedzenia w kinie, Chiara Mastella, Paweł Kukiz, Tomasz Gollob, narty na śniegu

Chiara Mastella: w terapii najważniejsi są rodzice; Raport: lepiej nie chorować psychicznie; Paweł Kukiz: priorytetem są niepełnosprawni już żyjący; 520 zł za opiekę nad matką? Pozwał państwo. Wywalczył 33 tys. zł odszkodowania; Dołącz do nas! Redakcja szuka osób chętnych do pomocy! Zobacz więcej tematów w podsumowaniu ostatniego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Chiara Mastella: w terapii najważniejsi są rodzice

Dziennik „Corriere della Sera” nazwał ją aniołem dzieci z SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni). Chiara Mastella to słynna fizjoterapeutka, z której pomocy korzystają osoby z SMA z całej Europy. Jest także założycielką funkcjonującego we Włoszech ośrodka referencyjnego dla chorych na tę chorobę. W wywiadzie dla naszego portalu mówi, dlaczego tak wiele uwagi poświęca pracy z rodzicami i dlaczego… przeraziła ją sytuacja chorych w naszym kraju.

Raport: lepiej nie chorować psychicznie

Dziesiątki tysięcy bezsilnych, pozbawionych jakichkolwiek praw ludzi. Zamkniętych za murami szpitali i instytucji opiekuńczych. Zredukowanych do roli obiektów. Milczących, bo odebrano im głos. Osoby z zaburzeniami psychicznymi to jedna z najsłabszych i najbardziej narażonych na wykluczenie grup. Niezależnie od tego, czy żyją w Polsce, Irlandii, na Litwie czy we Francji, są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, których dla lepszego samopoczucia „zdrowej części społeczeństwa” należy odizolować. Taki posępny obraz przedstawia przygotowany przez Mental Health Europe (MHE) raport „Mapowanie i zrozumienie wykluczenia w Europie”.

Najważniejsze wydarzenia

Paweł Kukiz: priorytetem są niepełnosprawni już żyjący

„Są priorytety, a priorytetami są niepełnosprawni już żyjący, urodzeni. A nazywając rzeczy po imieniu – wegetujący” – odpowiedział poseł Paweł Kukiz na list otwarty, dotyczący walki z aborcją, wystosowany przez Kaję Godek, członkinię zarządu Fundacji „Życie i rodzina” oraz pełnomocniczkę obywatelskiej inicjatywy #ZatrzymajAborcję.

520 zł za opiekę nad matką? Pozwał państwo. Wywalczył 33 tys. zł odszkodowania

33 tys. zł ma zapłacić Skarb Państwa Mirosławowi Sobolewskiemu z Warszawy, opiekującemu się swoją 80-letnią matką. Tak orzekł stołeczny sąd – podaje RMF FM.

Praca

Dołącz do nas! Redakcja szuka osób chętnych do pomocy!

Masz ciekawe pomysły i trochę wolnego czasu? W internecie potrafisz znaleźć wszystko? Chcesz pomóc przy tworzeniu gazety, portalu lub realizacji materiałów wideo i zdobyć cenne umiejętności? Redakcje portalu Niepelnosprawni.pl, magazynu „Integracja” oraz dział wideo, prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, poszukują wolontariuszki/ wolontariusza. Osoby z niepełnosprawnością szczególnie mile widziane!

Nasze działania

Diagnoza: neurogenna dysfunkcja pęcherza. Co dalej? [WIDEO]

Sposób leczenia neurogennej dysfunkcji pęcherza zależy od wielu czynników i jest mocno zindywidualizowany. Jakie badania pozwolą potwierdzić diagnozę o neurogennej dysfunkcji pęcherza i nad nią zapanować? Co dają nam testy paskowe, a co badanie urodynamiczne? Między innymi tego dowiecie się w trzeciej części naszego poradnika.

Kultura

Kino dostępne dla… osób z autyzmem i zespołem Aspergera!

Od 27 stycznia w sieci kin Cinema City znajdą się specjalne seanse przyjazne sensorycznie dla dzieci i dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera – w ramach projektu „Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem”, przygotowanego we współpracy z Fundacją Autismus. Projekcje będą się odbywać cyklicznie, w jedną sobotę miesiąca w wybranych kinach ośmiu miast Polski.

Sport

Narciarska walka o medale sportowców z niepełnosprawnością intelektualną

W dniach 27 lutego – 2 marca 2018 r. w Zakopanem odbędą się Mistrzostwa Świata INAS w narciarstwie biegowym i zjazdowym osób z niepełnosprawnością intelektualną. To najwyższej rangi wydarzenie dla tej grupy sportowców, organizowane w Polsce w 2018 roku. W zawodach weźmie udział około 60 narciarzy z 10 krajów, w tym silna reprezentacja Polski.

Czy chińska medycyna naturalna pomoże Tomaszowi Gollobowi?

Od wtorku 23 stycznia Tomasz Gollob odbywa nawet dwumiesięczne leczenie w Nanning, miejscowości położonej w południowych Chinach. Wyjazd umożliwiły kontakty partnerskie Grudziądza z tym azjatyckim miastem. Lekarze ze Wschodu mają pomóc żużlowcowi zwalczyć m.in. bóle spastyczne.

Relacje

Integracyjne kolędowanie dzieciaków z Małopolski [GALERIA]

– Dzisiejszy koncert o wymiarze integracyjnym, na który przyjechali artyści i goście z całej Małopolski, jest efektem „anielskiej współpracy” z Radiem Kraków. Dziś przekonamy się, że Anioły są wśród nas – powiedziała dyrektorka małopolskiego PFRON Marta Mordarska podczas otwarcia koncertu „Kolędujmy z Aniołami”. Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia!

Redakcja, fot. freeimages.com (1, 2, 3, 4, 8), Mateusz Różański (5, 6), kadr z youtube.com (7)

Przejdź na górę strony