fragmenty sześciu zdjęć: kawa w filiżance, symbol osoby z niepełnosprawnością na niebieskim miejscu postojowym, półki książek w bibliotece, rodzina Państwa Grochowskich, Michał Golus, który wywalczył złoto w pływaniu na Mistrzostwach Europy, okładka książki żeby umarło przede mną

Żeby umarło przede mną…; Oswajanie zespołu Downa; Pełnomocnik apeluje o bezpłatne parkowanie na „kopertach”. Reakcja? No cóż…; Dobra Kawiarnia w Poznaniu zamknięta. Trwają poszukiwana innego lokalu; Złoty dzień w Dublinie. Jabłońska i Golus Mistrzami Europy w pływaniu. Zobacz podsumowanie drugiego tygodnia sierpnia na portalu Niepelnosprawni.pl!

Szczególnie polecamy

Żeby umarło przede mną…

– Najgorsze jest to, że matki niepełnosprawnych dzieci są w naszym kraju pozostawione same sobie – tak mówi jedna z bohaterek książki pt. „Żeby umarło przede mną”. Jacek Hołub oddał w niej głos matkom dzieci ze znacznymi i poważnymi niepełnosprawnościami. Książkę można wygrać w konkursie na portalu Niepelnosprawni.pl.

Oswajanie zespołu Downa

Maks ma 13 lat, chodzi do szkoły, lubi płatki kukurydziane, a czasem dla żartu udaje zombie. Jest towarzyskim nastolatkiem i najlepiej czuje się przebywając z kolegami. Ma kochających rodziców i pięcioro rodzeństwa. I niejako przy okazji zespół Downa. Ale nie to w tej historii jest najważniejsze.

Najważniejsze wydarzenia

Pełnomocnik apeluje o bezpłatne parkowanie na „kopertach”. Reakcja? No cóż…

Umożliwienie darmowego parkowania na „kopertach” w strefach płatnego parkowania – z takim apelem wystąpiło Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych do Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich. Ich reakcja jest daleka od oczekiwanej przez osoby z niepełnosprawnością.

Biblioteka w Kaliszu z pierwszym w Polsce pokojem terapeutycznym dla dzieci

– Pierwszy w Polce pokój terapeutyczny dla dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera i ADHD zostanie uruchomiony w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 3 przy ul. Krótkiej w centrum Kalisza – poinformował dyrektor biblioteki Adam Borowiak. To spełnienie potrzeb rodziców – by czuli się komfortowo w placówce, będąc wraz z dziećmi, których zachowania czasami nie potrafią przewidzieć.

Praca

Dobra Kawiarnia w Poznaniu zamknięta. Trwają poszukiwana innego lokalu

Na gastronomicznej mapie Poznania po trzech latach znika Dobra Kawiarnia, prowadzona przez spółdzielnię socjalną Dobra, która w czerwcu br. była zmuszona zamknąć również działającą od roku restaurację Dobra i Wino. W obu lokalach pracowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie spółdzielnia planuje otwarcie sklepu i kawiarni, by zapewnić pracę swoim podopiecznym.

Kultura

Miłość, która zwycięża strach

Jak znieść po schodach dziecko z niepełnosprawnością, mając tylko jedną rękę? Co zrobić, gdy mąż odpuścił sobie małżeństwo po diagnozie córki? Jak opiekować się dwoma synami z poważną niepełnosprawnością jednocześnie? Jak zorganizować zbiórkę pieniędzy na turnus rehabilitacyjny? W jaki sposób pomóc córce przejść operację mózgu? Tego musiały nauczyć się bohaterki książki pt. „Żeby umarło przede mną”, autorstwa dziennikarza współpracującego z Integracją, Jacka Hołuba. Przeczytaj recenzję tej książki.

Sport

MŚ w bocci: udany występ Mateusza Urbańskiego

Dwóch reprezentantów Polski rywalizowało w konkurencjach indywidualnych BC2 podczas Mistrzostw Świata w bocci w Liverpoolu. W czołowej „16-stce” uplasował się Mateusz Urbański, nie udało się to jednak Damianowi Iskrzyckiemu.

Złoty dzień w Dublinie. Jabłońska i Golus Mistrzami Europy w pływaniu

Dwa złote medale wywalczyli reprezentanci Polski: Oliwia Jabłońska i Michał Golus podczas Mistrzostw Europy w pływaniu, rozgrywanych w irlandzkim Dublinie. Biało-czerwoni po trzech dniach rywalizacji mają na koncie pięć krążków: dwa złota, jedno srebro i dwa brązy.

Relacje

Gdzie chciałbyś wyjechać w podróż życia? Zobacz inspirujący filmik

Pamiętacie „wyprawę życia” do Indonezji poruszających się na wózkach Julity Kuczkowskiej i Rafała Michalczyka? Zachęcając do wyjazdu i spełniania marzeń, przypominamy filmik z ich ekstremalnej podróży. Wybralibyście się tam? A może macie w planach obrać całkiem inny kierunek?

Autor: Redakcja, fot. pixabay.com (1), sxc.hu (2, 3), archiwum Państwa Grochowskich/Zakątek 21 (4), screen YouTube/Paralympic Games (5), mat.dystryb. (6)

Przejdź na górę strony