fragmenty ośmiu zdjęć: czerwony znak zapytania, puzzle, Witold Skupień, mężczyzna na wózku elektrycznym, śp. Paweł Adamowicz, Ewa Pawłowska, Adam Bodnar, Kate Grant - modelka z zespołem Downa

Zagrożone „koperty”. Działaj, póki nie jest za późno!; Nikt mi nie zabroni, nawet ZUS!; RPO: ubezwłasnowolnienie jest sprzeczne z konstytucją i prawami człowieka; Ewa Pawłowska: Kochany Jurku…; Czy pełnosprawni aktorzy powinni grać osoby z niepełnosprawnością? Zobacz podsumowanie trzeciego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl!

Szczególnie polecamy

Zagrożone „koperty”. Działaj, póki nie jest za późno!

Czy weterani będą mogli parkować na tzw. kopertach? Takie rozwiązanie grozi tym, że realnie mniej tych miejsc będzie dostępnych dla osób z niepełnosprawnością. Jest to szczególnie istotne w centrach miast i na ciasnych osiedlowych parkingach. Projekt ustawy, który poszerza grono uprawnionych do zajmowania „kopert”, trafił do sejmowej podkomisji. Warto wziąć udział w posiedzeniu lub w inny sposób zgłosić swoje uwagi do projektu.

Nikt mi nie zabroni, nawet ZUS!

Oszołomieni wyciągali ręce. Z niepewnością przyjmowali to, co było im dawane. Czasem się kłaniali, obdarzali szerokim uśmiechem i dobrym słowem. Kiedy indziej uciekali w popłochu, za rogiem wyrzucając niechciany nabytek, wycierając ręce, jakby choroba była zaraźliwa. Brali ode mnie ulotki znanej sieci komórkowej, gdy pełna wiary zbierałam na wymarzone wakacje.

Najważniejsze wydarzenia

RPO: ubezwłasnowolnienie jest sprzeczne z konstytucją i prawami człowieka

Osoby ubezwłasnowolnione nie mogą legalnie pracować ani zawierać małżeństwa, ale zdarza się, że są zmuszane do przyjmowania środków antykoncepcyjnych wbrew swojej woli. Ubezwłasnowolnienie w praktyce nie broni też przed skutkami zaciągnięcia „chwilówki” czy niekorzystnej umowy handlowej, ale pozbawia prawa do decydowania o samym sobie. Dlatego likwidacji tego archaicznego rozwiązania domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Modelka z zespołem Downa została twarzą marki kosmetycznej

Kate Grant, 20-latka z zespołem Downa, została ambasadorką marki kosmetyków Benefit w Wielkiej Brytanii. Drogę do kariery modelki otworzyła jej ubiegłoroczna wygrana w konkursie piękności „Teen Ultimate Beauty Of The World”.

Praca

W Tarnowie powstał hotel, prowadzony przez pracowników ZAZ oraz… placówka opieki wytchnieniowej

W tarnowskim Parku Sanguszków, w odremontowanym budynku dawnego internatu, otwarto hotel z restauracją „Słoneczne Wzgórze”, w którym będą w pracować osoby z niepełnosprawnością. Prowadzi go Zakład Aktywności Zawodowej o tej samej nazwie.

Nasze działania

Ewa Pawłowska: Kochany Jurku…

„Choć śmierć Piotra i Twoja rezygnacja to wydarzenia nieporównywalne, to jednak dla obu organizacji mogą być równie dramatycznym momentem” – pisze Ewa Pawłowska, prezes Integracji, do Jerzego Owsiaka. Prezentujemy pełną treść listu do twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kultura

Czy pełnosprawni aktorzy powinni grać osoby z niepełnosprawnością?

Wkrótce do polskich kin wejdzie film pt. „The Upside”, anglojęzyczny remake francuskiej produkcji „Nietykalni”. Wraz z nim powraca dyskusja na temat tego, czy pełnosprawni aktorzy powinni wcielać się w role osób z niepełnosprawnością.

Sport

Lider PŚ nie zwalnia tempa – Witold Skupień ze złotem w sprincie!

Witold Skupień ponownie stanął na podium Pucharu Świata w biegach narciarskich, rozgrywanych w szwedzkim Östersund. W środę, 16 stycznia, nasz reprezentant odniósł pucharowe zwycięstwo w sprincie techniką klasyczną!


Redakcja, fot. sxc.hu (1,2), Bartłomiej Zborowski/PKPar (3), kadr z THE UPSIDE Trailer (2019)/youtube.com (4), Rudolf H. Boettcher [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons (5), Marta Kuśmierz (6), kadr z filmiku This Morning/YouTube.com (7), Mateusz Różański (8)

Przejdź na górę strony