Laureaci 16. edycji konkursu Człowiek bez barier.

4 równorzędne wyróżnienia w Konkursie otrzymali:
Adrian Beściak
Andrzej Łukasik
Irena Sikora-Mysłek
Krzysztof Stern

Osobowość Internetowa – Agata Roczniak

Nagroda Specjalna – pośmiertnie Piotr Pawłowski

Nagroda Publiczności – Andrzej Łukasik

Zwycięzcą 16. Konkursu „Człowiek bez barier”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, został Przemysław Sobieszczuk. Gala wręczenia nagród odbyła się 3 grudnia 2018 r., w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Konkurs honorowym patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która zaszczyciła Integrację i laureatów swoją obecnością. Jury przyznało pośmiertnie Nagrodę Specjalną Piotrowi Pawłowskiemu, twórcy Konkursu. Podczas uroczystości założyciel i wieloletni prezesa Integracji został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niestrudzony orędownik idei integracji

Uroczystość w Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło pośmiertne uhonorowanie śp. Piotra Pawłowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Odznaczenie z rąk ministra Wojciecha Kolarskiego odebrała wdowa po Piotrze Pawłowskim, Ewa Pawłowska. – Po śmierci poznaję Piotra od nowa i odkrywam go od nowa – mówiła prezes Integracji. – Wcześniej obserwowałam go w działaniu, widziałam jego siłę jego determinację, jego uśmiech, a teraz poznaje go poprzez słowa, które po sobie pozostawił.

Żona założyciela Integracji przywołała fragment wywiadu, w którym Piotr Pawłowski mówił o odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za innych.

– Myślę, że jego odpowiedzialność zaowocowała też odwagą w walce o ważne sprawy dla innych. Ten order jest za odwagę i za odpowiedzialność – podkreśliła Ewa Pawłowska.

Odznaczenie państwowe nie było jedynym pośmiertnym wyróżnieniem dla twórcy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja, które tego dnia odbierała jego żona. Kapituła konkursu „Człowiek bez barier” postanowiła bowiem upamiętnić go również Nagrodą Specjalną.

Piotr Pawłowski konsolidował środowisko, motywował i inspirował. Świat pamięta go jako wizjonera o otwartym umyśle. Był błyskotliwym strategiem o ciepłym usposobieniu. Chociaż wysoko stawiał poprzeczkę sobie i swoim współpracownikom, był przede wszystkim człowiekiem, który kochał życie i potrafił z niego korzystać.

– Był spełnionym człowiekiem, zachłannym na życie – wspomina Ewa Pawłowska. – Ujął mnie swoim uśmiechem i pogodą ducha. W kontakcie z nim, wózek przestawał być widoczny.

Refleksjami i wspomnieniami o Piotrze Pawłowskim podzieliła się też patronka konkursu, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która od początku kadencji swojego małżonka uczestniczyła we wszystkich galach konkursu „Człowiek bez barier”.

– Przede wszystkim sam Piotr Pawłowski był człowiekiem bez barier – powiedziała pierwsza dama po uroczystym wręczeniu Orderu Odrodzenia Polski. – Swoimi codziennymi wyborami udowadniał, że wszystko staje się możliwe. Dzięki działaniom pana Piotra oraz jego współpracowników świat osób niepełnosprawnych ulega zauważalnym zmianom. Swoją determinacją i wytrwałością dążył do tego, żeby włączać osoby z niepełnosprawnością do tkanki społecznej – mówiła małżonka prezydenta RP. – We wszystkich wypowiedziach podkreślał, że każdy ma jakiś talent i powinien go wykorzystywać. Pan Piotr niezaprzeczalnie miał jeden wielki talent – potrafił skupiać wokół swoich pomysłów, swoich projektów ludzi z bardzo różnych środowisk, różnych zawodów i o rożnych poglądach politycznych – podsumowała Agata Kornhauser-Duda.

Całą relację z wydarzenia można przeczytać na portalu Niepelnosprawni.pl.

Obejrzyj galerię z gali Konkursu Człowiek bez barier 2018.


Konkurs „Człowiek bez barier” nie odbyłby się bez Partnerów:

Patronat honorowy

Małżonka Prezydenta RP
Agata Kornhauser-Duda

Partner instytucjonalny

logo PFRON

Partnerzy główni

logo PZU fundacja

logo Fundacji Orange

Partnerzy

logo Coloplast

logo Fundacja PKO BP

Lotnisko Chopina

logo Kręgliccy - restauracjei catering

Patronat medialny

Polskie Radio Jedynka

logo TVP3 Warszawa

logo portalu Niepelnosprawni.pl

Organizator

Logo Integracji

Przejdź na górę strony