Czwrórka studentów stoi przed Łukaszem Bednarskim, ekspertem Integracji. Dwójka z nich ma na oczach opaskę i białą laską, druga dwójka wciela się w rolę przewodników

Integracja przeprowadziła szkolenie studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (ASP). Edukacja osób, które są lub będą odpowiedzialne za projektowanie przestrzeni użytkowej, to jeden z filarów tworzenia świata dostępnego dla wszystkich.

Studenci Wydziału Wzornictwa ASP już wkrótce staną się w pełni odpowiedzialni za to, co jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością. To oni będą projektować przedmioty codziennego użytku, urządzenia, meble i wszystkie niezbędne obiekty w codziennym funkcjonowaniu zarówno w domu, jak i w przestrzeni publicznej. Dlatego tak ważne jest, by na wczesnym etapie studiów edukować w dziedzinie dostępności – takie szkolenie poprowadził poruszający się na wózku Łukasz Bednarski, ekspert Integracji.

Jeden ze studentów idzie z opaską na oczach, trzymając białą laskę w dłoni, obok idzie student, który wskazuje mu drogę. Po lewej stronie widać resztę siedzących na krzesłach studentów

Teoria i praktyka

Podczas części teoretycznej studenci specjalizacji Projektowania Produktu i Komunikacji Wizualnej zapoznali się z barierami utrudniającymi życie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. To był także czas na to, by sami zaprezentowali zdobytą na studiach wiedzę m.in. o potrzebach związanych z projektowaniem przedmiotów codziennego użytku dla osób z niepełnosprawnościami.

Następnie studenci sami mogli przekonać się, jak to jest poruszać się na wózku lub o białej lasce oraz jak właściwie udzielać pomocy lub wsparcia osobom z niepełnosprawnością w codziennych sytuacjach.

Łukasz Bednarski, poruszający się na wózku ekspert Integracji siedzi na przeciw studenta, który w ramach szkolenia usiadł na wózek. Obok studenta stoi drugo student, który ma go asekurować i uczyć się udzielać pomocy osobom na wózku

Wiedza na przyszłość

– Szczególnie interesująca była dla mnie perspektywa osoby, która sama jest niepełnosprawna. Do tej pory badaliśmy tę kwestię tylko teoretycznie – podsumował szkolenie Bartek, student II roku wzornictwa. – Teraz mogliśmy posłuchać kogoś, dla kogo niepełnosprawność jest codzienną rzeczywistością. Być może dzięki temu jako projektant będę mógł w przyszłości zaprezentować jakieś przydatne rozwiązania dla takich osób – dodaje student.

Zdobytą wiedzę w swojej przyszłej pracy wykorzysta też inna uczestniczka szkolenia, Basia.

– Nie miałam zbyt dużej wiedzy na temat niepełnosprawności, a podczas szkolenia dowiedziałam się bardzo wielu nowych rzeczy i to od strony praktycznej. Teraz na pewno będę większą uwagę zwracać na tę kwestię podczas projektowania– przyznaje studentka.

Przejdź na górę strony