kobieta ubrana na czarno porusza się na wózku po chodniku na warszawskim Muranowie

W jaki sposób najlepiej poznać bariery, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami? Doświadczyć ich na własnej skórze. Fundacja Integracja zaprasza 24 września kandydatów na prezydenta Warszawy na nietypowy spacer. W ramach akcji „Z Integracji do Ratusza” kandydaci będą mogli się przekonać, jak wygląda poruszanie się po stolicy z perspektywy osoby na wózku.

Schody, krawężniki, nieoszlifowana kostka brukowa, ale też zbyt strome podjazdy, niedziałające windy czy drzwi obrotowe jako jedyna opcja dostania się do budynku. Barier architektonicznych, z którymi na co dzień stykają się osoby z niepełnosprawnościami, jest wiele. Nie brakuje ich również w Warszawie, mimo że w ostatnich latach poczyniono niezwykłe postępy na drodze do tego, by stolica stała się miastem przyjaznym osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Jaki pomysł na Warszawę dostępną dla wszystkich mają kandydaci i kandydatki na jej prezydenta? O tym chce przekonać się Fundacja Integracja, organizując 24 września akcję „Z Integracji do Ratusza”.

– Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – mówi Piotr Pawłowski, prezes i założyciel Fundacji. – Poprzez naszą akcję chcemy zwrócić uwagę przyszłego prezydenta Warszawy na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, otworzyć kandydatom oczy na to, co z perspektywy osoby sprawnej często może być niezauważalne. Wierzę, że w przyszłości może to zaowocować rozsądnymi decyzjami przy projektowaniu miejskiej przestrzeni – wyjaśnia cel akcji Piotr Pawłowski.

Kandydaci na wózki

Zaproszenie do udziału w akcji zostało wysłane do sztabów wyborczych wszystkich zarejestrowanych do tej pory kandydatów na urząd prezydenta Warszawy. Każdy z uczestników będzie miał za zadanie pokonać na wózku trasę od siedziby Fundacji (ul. Andersa 13) do bramy budynku stołecznego ratusza (Plac Bankowy 3/5) – stąd nazwa akcji „Z Integracji do Ratusza”.

– Wierzę, że u podstaw mądrego zarządzania miastem leży zrozumienie wartości prawdziwej integracji społecznej. A ta nie jest możliwa bez budowania przestrzeni przyjaznej dla wszystkich jej użytkowników – zaznacza Piotr Pawłowski. – Kilka lat temu kampanią „Więcej nas łączy niż dzieli” podkreślaliśmy, że potrzeby osób z niepełnosprawnością i reszty społeczeństwa są często bardzo podobne. Bariery takie jak: schody, kostka brukowa, nierówny chodnik, czy zbyt wysoki krawężnik mogą stać się kłopotliwymi przeszkodami zarówno dla osób poruszających się na wózkach, chodzących o kulach, niewidomych i niedowidzących, jak i seniorów, rodziców, czy kobiet na szpilkach – wyjaśnia prezes Fundacji Integracja.

Teoria i praktyka

Przejazd każdego z kandydatów zostanie poprzedzony krótką „częścią teoretyczną”, w trakcie której pracownicy Integracji poruszający się na wózkach przybliżą uczestnikowi akcji podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie korzystania z wózka. Będą im też towarzyszyć podczas drogi do Ratusza.

Nie tylko stolica

Integracja swoją główną siedzibę ma w Warszawie, dlatego do naszej akcji zaprosiliśmy kandydatów ubiegających o stanowisko prezydenta stolicy. Jednak dostępność to sprawa, która powinna leżeć na sercu wszystkim sprawującym władzę w samorządach. Dlatego zachęcamy naszych Czytelników, by organizowali podobne akcje w swoich miejscowościach i zapraszali do nich kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Dajcie nam znać o efektach Waszych działań!

Przejdź na górę strony