Aplikacje bez barier 2015

Banner reklamujący konkurs aplikacje bez barier

 

O konkursie

W konkursie „Aplikacje bez barier” nagradzani są twórcy aplikacji na urządzenia mobilne, które okażą się w największym stopniu przydatne dla użytkowników z niepełnosprawnością. Wyróżnia się tutaj zarówno najbardziej dostępne aplikacje typu ogólnego, jak i te dedykowane specjalnie osobom z niepełnosprawnością.

Wspólnie z władzami Warszawy Integracja nagrodzi też najciekawsze koncepcje aplikacji i pomoże je praktycznie wdrożyć. Oprócz bardziej zaawansowanych twórców, uhonorowani będą także początkujący twórcy koncepcji aplikacji mobilnych, tacy jak ubiegłoroczni laureaci: autorzy pomysłów rozwiązań służących osobom słabowidzącym, głuchoniemym, czy chorym na celiakię. Na zwycięzców tej kategorii czeka wysokiej klasy sprzęt elektroniczny – w tym najnowsze tablety i smartfony Samsung Galaxy. W 2015 roku konkurs odbywa się po raz trzeci.

Terminy

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są od 1 września do 26 października 2015 roku. Wręczenie nagród nastąpi 19 listopada 2015 roku podczas Wielkiej Gali Integracji w Warszawie.

Zgłoszenia

Zgłoszenia koncepcji aplikacji w konkursie „Aplikacje bez barier” przesyłaj na aplikacje@integracja.org. Zgłoszenia istniejących aplikacji w konkursie „Dostępne aplikacje” przesyłaj na dostępne@integracja.org. Prezentacje koncepcji aplikacji w formacie PDF powinny zawierać nie więcej niż 5 slajdów, a ich wielkość nie może przekraczać 10 mb.

Laureaci edycji 2015:

Dostępna aplikacja: Tłumacz Migam firmy Migam
Koncepcje aplikacji: Oliwia Przybyła – „PrzypomnijMi” (I nagroda), wyróżnienia: Michał Kucharczyk – „Pięć+”, Ewa Nieckarz – „Spacerownik”, „Miejsca bez barier”

Wkrótce więcej informacji o tegorocznych laureatach.

Laureaci poprzednich edycji

Istniejące aplikacje:

Edycja 2014: Gadaczek PRO

Aplikacja firmy DICO na Android. Nagrywa krótkie wiadomości, które po zapisaniu można odtwarzać dowolną ilość razy. Dedykowana osobom mającym problemy z komunikacją werbalną. Zwycięzca kategorii "Aplikacja dedykowana dla osób z niepełnosprawnością".

Pobierz darmową aplikację „Gadaczek PRO” ze sklepu Google Play.

Edycja 2014: Moje leczenie

Aplikacja firmy Connectmedica działa w iOS i Android. Automatycznie monitoruje przebieg leczenia i wyświetla informacje dotyczące pominiętych dawek oraz tych, które zostały przyjęte na czas. Posiada prosty, intuicyjny interfejs i jest bardzo prosta w obsłudze. Zwycięzca kategorii "Aplikacja ogólna, dostępna dla osób z niepełnosprawnością".

Pobierz darmową aplikację „Moje Leczenie” z jej oficjalnej strony.

Edycja 2013: SeeingAssistant – Home

Aplikacja oferuje m.in. rozpoznawanie kolorów, odnajdywanie źródeł światła, lupę elektroniczną oraz generowanie kodów kreskowych i kodów QR. Autorem rozwiązania jest firma Transition Technologies. Zwycięzca w kategorii "Najlepsza istniejąca aplikacja dedykowana dla osób niepełnosprawnych".

Pobierz aplikację SeeingAssistant – Home z serwisu App Store.

Edycja 2013: Go2stop

Aplikacja Krzysztofa Pliszka z Kayaki Soft. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej z kilkudziesięciu polskich miast, w tym linii nocnych. Dostosowana do potrzeb osób słabowidzących. Zwycięzca w kategorii Najlepsza istniejąca aplikacja ogólnodostępna uwzględniająca potrzeby osób niepełnosprawnych.

Pobierz aplikację SeeingAssistant – Home z serwisu App Store.

Koncepcje aplikacji:

Edycja 2014: Michał Maj, Mateusz Tim: Colorfix

Aplikacja do czytania trudno dostępnych treści dla osób niedowidzących. Produkowane współcześnie urządzenia mobilne z wbudowanym aparatem są wystarczająco zaawansowane technologicznie, aby umożliwić działalność takiego czytnika w czasie rzeczywistym. Zaletę stanowi wariant personalizacji pod kątem dokładnego stopnia niepełnosprawności użytkownika. Koncepcja otrzymała Pierwsze Wyróżnienie.

Edycja 2014: Michał Kucharczyk: Język Liniowy

Aplikacja ułatwia komunikację osobom niemym i głuchoniemym. Przydatna zwłaszcza dla osób niemych, nieznających języka migowego, służy im do porozumiewania się w urzędach. Dobra mechanika gestów języka liniowego i możliwość kontynuacji wypowiedzi. Projekt zakłada estetyczne i proste w obsłudze rozwiązanie sprawdzające się w mieście. Rozwiązanie gorzej sprawdzać mogłoby się jedynie w przypadku osób głuchoniemych, zwłaszcza w komunikacji z zewnątrz z tą grupą użytkowników.

Edycja 2014: Natalia Grams, Daria Grams, Karol Bińkowski: Gluten Zły

Aplikacja dedykowana dla osób chorych na celiakię. Zaletę projektu stanowi możliwość wykorzystania aktualnej mody na żywność bezglutenową. Koncepcja umożliwia integracją osób chorych na celiakię z resztą społeczeństwa, a także proponuje ciekawe rozwiązania technologiczne związane z wykorzystaniem skanowania kodów kreskowych.

Edycja 2013: Marcin Miłowski: Monitoring of Position

Aplikacja pomagająca osobom chorym na epilepsję, narkolepsję lub inne choroby związane z możliwością nagłego upadku na ziemię i utraty przytomności. W razie upadku aplikacja przesyła informację do bliskich chorego lub informuje pogotowie o zdarzeniu. Instruuje także świadków zdarzenia jak mogą pomóc choremu. Zwycięzca w kategorii "Najlepsza koncepcja aplikacji dedykowanej dla osób niepełnosprawnych".

Edycja 2013: Jakub Rejnhard: Warsaw Enabled

Aplikacja dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ułatwia dostęp do tych miejsc, które są odwiedzane przez te osoby po raz pierwszy. Informuje gdzie w danym miejscu znajdują się udogodnienia dostępnościowe. Obejmuje takie obiekty jak galerie handlowe, węzły przesiadkowe, stacje kolejowe i historyczna część Warszawy. Zwycięzca w kategorii "Najlepsza koncepcja aplikacji dedykowanej dla niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy".

Regulamin

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się w jego regulaminie (PDF, 1,1 mb)

Partnerzy

Partner merytoryczny

logo Samsung Labo - przejdź do strony

Patroni medialni

Logo Antyweb - przejdź do strony

logo GoMobi.pl - przejdź do strony

logo Informaton - przejdź do strony

logo Niepelnosprawni.pl - przejdź do portalu

Organizator

logo Integracja

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

logo zakochaj się w Warszawie - przejdź do strony miasta