Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce

24 lipca 2017 r. mija 35 lat od niefortunnego skoku do wody prezesa Integracji Piotra Pawłowskiego, w wyniku którego doznał porażenia czterokończynowego. Integracja już po raz kolejny przestrzega młodych ludzi przed nierozważnymi skokami do wody, które dla wielu osób kończyły, i kończą się, życiem na wózku inwalidzkim.

To był impuls. Nie zastanawiając się, wziąłem krótki rozbieg i odbiłem się mocno od brzegu. Nie poczułem żadnego bólu. W ułamku sekundy, jak w kalejdoskopie, przypomniały mi się fragmenty różnych wydarzeń z mojego życia. Chwilę później ogarnęło mnie ogromne zdziwienie, że nic mnie nie boli, lecz nie mogę się poruszyć. Moje ciało unosiło się na wodzie plecami do góry, a ja nie wiedziałem, co tak naprawdę się stało – wspomina Piotr Pawłowski. W chwili wypadku miał 16 lat, a w jego wyniku doznał porażenia czterokończynowego.

Jeden bezmyślny skok do wody na kilka lat wyłączył mnie całkowicie z normalnego życia – dodaje. Wózek inwalidzki dla mnie, młodego chłopaka, oznaczał wyrok. Byłem dobrze zapowiadającym się koszykarzem. Chodziłem do ciekawej szkoły. Miałem mnóstwo przyjaciół. I w jednej chwili wszystko to straciłem.

Płytka wyobraźnia to kalectwo to kampania społeczna zainicjowana przez Integrację w 1995 roku. Przez 22 lata na jej potrzeby wyprodukowano spoty telewizyjne i radiowe, tysiące plakatów, które co roku pojawiają się  na plażach, basenach i w ośrodkach wypoczynkowych, dziesiątki tysięcy ulotek oraz materiały edukacyjne, które trafiły do ponad 1000 szkół średnich w Polsce.

Zależy mi na tym, by jak najmniej osób przechodziło przez to samo co ja, bo nie jest to sytuacja prosta i łatwa do zaakceptowania – przekonuje Pawłowski. Działania uświadamiające są wciąż potrzebne. Dorastają kolejne pokolenia, które nad wodą zapominają o niebezpieczeństwach.

– Nie skaczcie na główkę w miejscach nieznanych – nawet w tych, które znacie może zmienić się dno lub leżeć wrzucona taczka. Uważajcie nad wodą nawet jeżeli jesteście świetnymi pływakami i czujecie się jak Kevin Costner w „Wodnym Świecie”, bo wózek, choć to nie koniec życia, nie jest fajny! – przekonuje też regularnie młodych ludzi Łukasz Bednarski z Integracji, przestrzegając przed błędem, który sam kiedyś popełnił skacząc do wody.

W 2016 roku w wypadkach nad wodą utonęły 504 osoby. W tym roku, tylko od kwietnia, są to już 142 osoby. To wstępne statystyki utonięć, prowadzone przez polską policję. Ile osób wykona swój ostatni skok i spędzi życie na wózku – możemy jedynie domniemywać.

Więcej informacji:

Tomasz Pisarzewski – tel. 505 602 711, e-mail: tomasz.pisarzewski@integracja.org

Plakat kampanii do pobrania: plakat (format: jpg 6 MB)

Spot: spot telewizyjny (format mpg, 2.5 MB)


Integracja od ponad 27 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 1997 r. produkuje program telewizyjny, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl i od dwóch lat www.sprawniwpracy.pl  Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in.: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”, czy ostatniej „Nie chcę być strażakiem”.

Przejdź na górę strony