Konferencja „Laboratorium Dostępności”
Dostępność architektoniczna obiektów i przestrzeni

Logo konferencji Laboratorium Dostępności

Konferencja „Laboratorium Dostępności” odbyła się 25 czerwca 2019 r. w Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 39. Była poświęcona w całości tematowi projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej m.in. dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
Relację z konferencji można przeczytać na naszej stronie.

 

 

O konferencji

Konferencja była kierowana do architektów, projektantów oraz przedstawicieli branży deweloperskiej i budowlanej. Wydarzenie obejmowało sesje panelowe z udziałem ekspertów oraz część wystawienniczą, na której zostały zaprezentowane rozwiązania i produkty z segmentu accessibility, smart access i universal design, skierowane do osób z niepełnosprawnością.

Zakres merytoryczny konferencji

  • Nowoczesne technologie podnoszące dostępność obiektów biurowych, centrów handlowych
  • Dostępność obiektów mieszkaniowych – odpowiedzialne budowanie
  • Ewakuacja osób z niepełnosprawnością
  • Projektowanie uniwersalne jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby inwestorów i użytkowników
  • Prezentacja produktów i usług z segmentu accessibility, smart access, universal design i smart tech

Agenda

09.10-9.30: Rejestracja uczestników

Zapraszamy do stanowiska rejestracyjnego przy Auli na II piętrze.

09.30-9.40: Uroczyste otwarcie konferencji

Przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych oraz Zarządu Fundacji Integracja.

09:40-11.00: Smart Access – nowoczesne technologie podnoszące dostępność obiektów biurowych i centrów handlowych

Smart Home, Smart Tech, Smart City – wszystko dookoła nas jest bądź staje się inteligentne. Podczas panelu postaramy się odpowiedzieć, czy w dzisiejszym świecie, świecie nowoczesnych technologii, dostępność dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się również jest SMART?

Pokutuje przekonanie, że rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością są źle zaprojektowane, nieestetyczne lub muszą być schowane z dala od głównego wejścia do budynku. W trakcie panelu obalimy te stereotypy i pokażemy nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania SMART, ułatwiające osobom z niepełnosprawnością codzienne korzystanie z obiektów i przestrzeni.

W panelu wezmą udział: Marek Ćwiek (Dyrektor Posnanii, Apsys Polska S.A.), Emil Kamiński (Ghelamco), Paulina Pietrasik-Stippa (Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju), Paweł Potakowski (Migam, Praca Bez Barier), Piotr Rek (CDVI), Luiza Sosnowska (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), Adam Targowski (Skanska Commercial Development Europe)

Moderator: Wioletta Fabrycka

11.00-11.30: Część wystawiennicza/przerwa kawowa

11.30-12.00: Niespodzianka

Przedstawiciele Integracji i jej partnerów.

12.00-13.20: Projektowanie uniwersalne jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby inwestorów i użytkowników
– wielofunkcyjność obiektów

Budynki biurowe pełnią coraz więcej funkcji. Pojawiają się w nich przedszkola, małe centra handlowe, centra medyczne, hotele… Zmienia się również sposób myślenia o przestrzeni biurowej. Staje się ona bardziej elastyczna i dopasowana do indywidualnych potrzeb pracownika. Podczas panelu poszukamy odpowiedzi jak, w dobie projektów wielofunkcyjnych tzw. mixed-use, stosowanie rozwiązań z zakresu projektowania uniwersalnego wpływa na jakość przestrzeni oraz jej dostępność dla różnych użytkowników.

W panelu wezmą udział: Magdalena Błądek (Colliers), Grażyna Czerwonka (CBRE), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (APA Wojciechowski, Zarząd SARP), Radosław Knap (Polska Rada Centrów Handlowych), Marcin Sadowski (JEMS Architekci), Dominika Zielińska (Workplace).

Moderator: prof. Krystyna Solarek

13.20 -14.00: Część wystawiennicza/przerwa lunchowa

14.00-15.20: Ewakuacja osób z niepełnosprawnością – wyzwania i obowiązki właścicieli obiektów

Fundacja Integracja w ciągu ostatnich 10 lat przeprowadziła ponad 1000 audytów architektonicznych, poczynając od placówek pocztowych, bankowych przez dworce, lotniska, na budynkach biurowych i centrach handlowych kończąc. Z analizy Fundacji wynika, że spośród zweryfikowanych obiektów architektonicznych 95% nie posiada procedury ewakuacji osób z niepełnosprawnością, bądź nie daje ona wskazówek osobom odpowiedzialnym za ewakuację, jak prawidłowo ją przeprowadzić.

Podczas panelu poprosimy ekspertów o analizę obecnej sytuacji na rynku i wskazanie wzorcowych rozwiązań – technicznych proceduralnych i legislacyjnych – które w znaczący sposób mogłyby poprawić obecną sytuację, dając właścicielom i zarządcom obiektów odpowiednie narzędzia do stosowania w trakcie ewakuacji.

W panelu wezmą udział: Dr inż. arch. Iwona Benek (LAB 60+), Kamil Kowalski (Fundacja Integracja), Krzysztof Kopeć (Ergo Arena), Henryk Łoza (Protect), Konrad Płochocki (Polski Związek Firm Deweloperskich)

Moderator: Piotr Czarnota

15.20-15.50: Część wystawiennicza/przerwa kawowa

15.50-17.10: Dostępność obiektów mieszkaniowych i hotelowych – odpowiedzialne budowanie

Dom to miejsce, w którym  odpoczywamy. To tu czujemy się bezpieczni. W hotelach szukamy spokoju i odprężenia podczas podróży lub w rodzinnym gronie. Ale czy nowo projektowane osiedla mieszkaniowe i budynki hotelowe odpowiadają na potrzeby użytkowników na różnych etapach życia? Podczas panelu postaramy się opowiedzieć na pytania:

  • w jaki sposób zaprojektować mieszkanie, by spełniało swoją funkcję dziś, za 5 i za 30 lat oraz w różnych sytuacjach życiowych – gdy pojawiają się dzieci, opiekujemy się rodzicami lub, ze względu na różne okoliczności, mamy trudności w poruszaniu się.
  • czy dostępność obiektów hotelowych to tylko ich zgodność z przepisami? Dobre praktyki i przykład operatora hotelowego, który poruszył branżę.

W panelu wezmą udział: Michał Badowski (HRA Architekci), Jan Cieśla (G4E, „Wzorcowe Mieszkanie Seniora mimowieku.pl”), Dariusz Gul (Orbis Hotel Group), Agnieszka Karwala (Skanska Residential Development Poland),  Konrad Płochocki (Polski Związek Firm Deweloperskich), Magdalena Reńska (Euro Styl), Krystyna Wąchała-Malik (PFR Nieruchomości)

Moderator: Robert Więckowski

17.10-17.30: Podsumowanie i zamknięcie konferencji

Uczestnicy sesji panelowych


Organizator

Logo, 25-lecie Integracji

Współorganizator

Logo Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Partnerzy główni

Logo CDVI

Logo Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Partner

Logo MIGAM

Wystawcy

Logo APCO

Logo Echo-System

Logo Terma

Partnerzy merytoryczni

Logo Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Logo Państwowej Straży Pożarnej

Logo Polskiej Rady Centrów Handlowych

Logo Polskiej Rady Facility Management

Logo Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego

Logo SARP

Logo Sweco

logo Towarzystwa Urbanistów Polskich

Patronat medialny

Logo Rzeczpospolita

Logo Architektura&Biznes

Logo Architektura Murator

Logo Builder

Logo EurobuildCEE

Logo portalu e-biurowce

Logo KRN

Logo Niepelnosprawni.pl

Logo RDC

Logo Property News

Logo Real Estate Manager

Logo magazynu Zawód:Architekt