„Integracja” 2/2013 (PDF)

Okładka magazynu „Integracja” 2/2013Ty też możesz! W nowym numerze zachęcamy do aktywnego życia poprzez zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Podpowiadamy, jak wybrać studia z dobrą perspektywą zawodową, a także zachęcamy osoby z niepełnosprawnością ruchową do zrobienia prawa jazdy. Wykształcenie i możliwość samodzielnego przemieszczana się w dzisiejszych czasach stają się przepustką do normalnego życia.

Część osób wybiera kierunki studiów tylko dlatego, że jest tam ktoś z niepełnosprawnością. Przyszli studenci czują się bezpiecznej w przyjaznym środowisku, rzadziej wybór studiów jest związany z pasjami i przekłada się na sukces zawodowy. Ostrzegamy przed wyborem kierunku tylko pod kątem dostępności uczelni. Ten wybór ma przecież procentować w całym przyszłym życiu zawodowym.

Kierowca z niepełnosprawnością nie musi być jakimś szczególnym wyjątkiem na naszych drogach. Jeśli dysponujemy odpowiednio przystosowanym autem i zdobędziemy kwalifikacje na dobrze prowadzonym kursie prawa jazdy, śmiało i bez kompleksów możemy dołączyć do zmotoryzowanych użytkowników dróg. Co ciekawe, historia Bartka Ostałowskiego (zdj. na okładce) pokazuje, że nawet poważny ubytek zdrowia nie pozbawia szans na osiągnięcie mistrzostwa za kierownicą…
Oczywiście mamy już sporo kierowców lub właścicieli aut (z kierowcą) legitymujących się specjalną kartą uprawniającą do uprzywilejowanego parkowania z tytułu niepełnosprawności. Liczba tychże osób jest porażająca i wciąż rośnie. A kopert wydaje się o wiele za mało… Narodził się zatem nowy problem – walka o miejsce na kopercie przez samych uprawnionych do parkowania na niej. Kto powinien więc utracić prawo do karty parkingowej?

Polskie samorządy wydają setki milionów złotych na remonty ulic, rynków i publicznych obiektów. Wiele z nich jest jednak nadal niedostępna dla osób z niepełnosprawnością. Dlaczego tak się dzieje i gdzie szukać  skutecznych rozwiązań?

Za nami kolejna batalia o 1% podatku na rzecz OPP. Organizacje toczą prawdziwą walkę o każdą złotówkę podatnika. Od kilku lat największe środki trafiają na indywidualne subkonta, co budzi niepokój organizacji, które liczyły na wsparcie swoich działań statutowych prowadzonych na rzecz ogółu społeczeństwa.  Czy można temu zaradzić i w jaki sposób – stawiamy pytania stronom zainteresowanym.

W tym numerze znajdziecie też jak zwykle informacje prawne i kulturalne oraz ciekawostki z całego świata.

Pobierz „Integrację” 2/2013 (z wersją do druku) PDF 8,7 MB