„Integracja” 2/2015

Okładka magazynu Integracja nr 2/2015„Zbyt często wmawiamy sobie, że nie jesteśmy wystarczająco inteligentni, atrakcyjni lub utalentowani, żeby realizować swe marzenia. Bezkrytycznie przyjmujemy to, co mówią o nas inni, i pozwalamy zamknąć się w klatce najróżniejszych ograniczeń. Pomyśl też, co by było, gdybyś uwolnił się od tych ograniczeń. Jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby wszystko było możliwe?” – pyta 32-letni Australijczyk, Nick Vujicic, bohater naszego tekstu „Mistrz motywacji”. Choć urodził się bez nóg i rąk, żyje pełnią życia: gra w golfa, nurkuje, skacze ze spadochronem, surfuje, jest szczęśliwym mężem i ojcem 2-letniego synka. 30 kwietnia 2015 r. odwiedzi Poznań.

Gościem specjalnym spotkania na Stadionie INEA będzie 11-letni poznaniak, Miłosz Bronisz, który podobnie jak Nick urodził się z fokomelią i z równie wielkim zapałem udowadnia, że „świat nie ma żadnych ograniczeń”. Spędziliśmy z Miłoszem wyjątkowy dzień, towarzysząc mu podczas lekcji w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej im. Króla Dawida w Poznaniu, gdzie uczy się w IV klasie, na zajęciach z pływania i podpatrując, jak troskliwie opiekuje się młodszą siostrzyczką i buduje pojazdy z klocków LEGO. Wszystko to bohater reportażu „Moja prawa stopa” robi za pomocą stóp.

Nie tylko historia Miłosza Bronisza pokazuje, że integracja w szkole dzieci pełnosprawnych i z niepełnosprawnością jest możliwa. Egzamin z tzw. edukacji włączającej zdała celująco szkoła w niewielkich mazowieckich Łajskach, która prócz tabliczki mnożenia czy czytania ze zrozumieniem uczy przed wszystkim otwarcia na różnorodność i tolerancji. Na lekcje w Łajskach zabierze Was reportaż „Szkoła na szóstkę”.

Placówek takich, jak ta w Łajskach, wciąż jest za mało. Eksperci przekonują, że „edukacja włączająca jest przyszłością polskiej szkoły”. Wciąż wiele jest do zrobienia m.in. w kwestii szkoleń dla nauczycieli ze szkół ogólnodostępnych, którzy boją się pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach, dostępności architektonicznej placówek, a także dodatkowego wsparcia dla dzieci np. w postaci logopedów czy nauczycieli wspomagających. O tym wszystkim przeczytacie w raporcie „Śladami Einsteina”.

„Pamiętam Martę, z porażeniem mózgowym, z którą do dziś utrzymuję kontakt, która przyjęła nas jak intruzów. Powiedziała: „Żadnej pomocy społecznej nie potrzebuję”. Musiało minąć trochę czasu, nim się do siebie przekonaliśmy” – o przyjaźniach, jakie zawiązały się pomiędzy dziećmi z zespołem Downa albo porażeniem mózgowym a nastoletnimi działaczami świdnickiego Koła Przyjaciół Chorych Dzieci „Serce”, opowiada współzałożyciel stowarzyszenia, a obecnie Rzecznik Praw Dziecka, minister Marek Michalak. W wywiadzie „Im człowiek młodszy, tym bariery mniejsze” przeczytacie też, dlaczego warto wprowadzać edukację włączającą, z jakimi problemami zwracają się do Rzecznika dzieci oraz dorośli i po co nam tzw. książeczki zdrowia.

Z kolei z ministrem Jarosławem Dudą, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, rozmawiamy o wzroście zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, trenerach pracy, reformie systemu orzekania i „prywatyzacji” idei 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Miłośników nowych technologii zapraszamy do lektury tekstu „W ślad za okiem”, który prezentuje C-Eye. Polski wynalazek, stworzony przez naukowców z firmy AssisTech, wykorzystując technologię śledzenia wzorku (tzw. eye-tracking), umożliwia komunikowanie się z osobami, z którymi kontakt był do tej pory bardzo utrudniony: wybudzonymi ze śpiączki lub chorymi na stwardnienie zanikowe boczne.

Zachęcamy też do przyłączenia się do obchodów Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Intregracja w maju już po raz drugi organizuje tego dnia akcję „Godzina bez myszy”. Polega ona na zachęceniu jak największej liczby użytkowników komputerów, aby spróbowali przez godzinę korzystać z komputera tylko za pomocą klawiatury. Na własnej skórze przekonają się wtedy, jak z komputerów korzystają osoby z niepełnosprawnościami i jakie napotykają bariery.

W magazynie także kolejna odsłona kampanii, przygotowanej z okazji 20-lecia Integracji „Więcej nas łączy, niż dzieli”, w której partnerami Integracji są media koncernu Ringier Axel Springer Polska (RASP) i Grupa Onet. Zwracamy w niej uwagę, że „barierami połączeni” w życiu codziennym w równym stopniu są osoby z niepełnosprawnością i pełnosprawne, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. Tym razem Urszula Salach, mama najmłodszego bohatera kampanii, niespełna 3-letniego Stasia Salacha, który urodził się bez rąk, opowiada o tym, jak Staś codziennie zaskakuje ją swoją samodzielnością, za pomocą nóg nie tylko je, bawi się, maluje, ale korzysta też z tabletu czy telefonu.

W kategorii poradników „Integracji” tym razem przygotowaliśmy:

  • „Nie tylko pszczółki i motylki” – poradnik dla rodziców i wychowawcówosób, dotyczący potrzeb i problemów seksualnych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Poradnik rehabilitacyjny „W trosce o pacjenta”, pomagający wybrać wózek, który nie tylko aktywizuje do działania, ale także chroni kręgosłup.
  • Na wiosnę przyda się też porcja witamin, a o tym, ile nam ich potrzeba i jakie produkty są w nie najbogatsze, przeczytacie w poradniku „Witamina – cząsteczka życia”.

W numerze 2/2015 Czytelnicy znajdą też oczywiście kolejną porcję informacji z kraju i ze świata, propozycje ciekawych książek, stron internetowych oraz artykułów z czasopism ważnych dla naszego środowiska.