Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
dwie pracowniczki Integracji rozdają publikacje savoir-vivre w przejściu w metrze

21 czerwca 2016 r. przedstawiciele Integracji już po raz drugi ruszyli na stację warszawskiego metra. Sukces ubiegłorocznej edycji akcji „Integracja w Metrze” zachęcił do tego, by jeszcze raz podzielić się z pasażerami wiedzą na temat niepełnosprawności.

– Odpowiadamy w ten sposób nie tylko na potrzeby osób poruszających się metrem, ale całego społeczeństwa – mówił podczas krótkiego briefingu prasowego prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Do Integracji często trafiają pytania, jak zareagować na widok osoby niewidomej na ulicy, czy można pomagać osobie na wózku, jak pomóc komuś, kto nie radzi sobie z poruszaniem się komunikacją miejską.

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w publikacji Integracji „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Podczas poprzedniej edycji akcji „Integracja w Metrze” rozdano tysiące egzemplarzy tej książeczki. Podobnie było w tym roku. Przedstawicieli Integracji można było spotkać na stacji Metra Dworzec Gdański.

Nie jesteśmy kosmitami

– Mamy bariery w głowach, nie mamy wiedzy na temat tego, jak się zachować – mówił Piotr Pawłowski. – Poprzez tę akcję chcemy pokazać, że nie osoby z niepełnosprawnością nie są przybyszami z innej planety i nie funkcjonują jakoś specjalnie inaczej, choć ja częściej zmieniam opony niż buty, bo się szybciej zużywają – dodał ze śmiechem.

Niestety, wciąż jeszcze zdarzają się sytuacje, które nie powinny śmieszyć.

– Mój przyjaciel wybrał się kiedyś do okulisty, a ten o stanie jego oczu rozmawiał z… jego żoną, bo nie miał odwagi rozmawiać z osobą niewidomą – opowiadał prezes Integracji. – Często ludzie rozmawiają z rodzicem lub opiekunem osoby z niepełnosprawnością, a nie nią samą. Uczmy się i bądźmy odważniejsi, a tych barier będzie coraz mniej i wszyscy lepiej się zrozumiemy.

Całość relacji jest dostępna na portalu Niepelnosprawni.pl.

Zobacz także fotorelację z naszej akcji oraz krótki filmik, podsumowujący naszą inicjatywę!

Zainteresowanie mediów

O akcji Integracji i Metra Warszawskiego informowały czołowe warszawskie portale i  stacje radiowe, które pomagały poszerzać ideę Savoir-vivru wobec osób z niepełnosprawnością.

Akcja na wybranych portalach:

TVN Warszawa

wycinek informacji o akcji na portalu tvnwarszawa

Onet

wycinek informacji o akcji na portalu onet.pl

Rynek Zdrowia

wycinek informacji o akcji na portalu rynekzdrowia.pl

Akcja w stacjach radiowych: Program 4 Polskiego Radia, RDC, Radio Eska, Radio Wawa.

 

Przejdź na górę strony