Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Na środku grafiki jest napis Test Integracji, wokół znajduje się sześć obrazków z publikacji savoir vivre wobec osób z niepełnosprawnością

15 lat temu wystartował prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji portal www.niepelnosprawni.pl. To największy i najbardziej popularny serwis informacyjny w Polsce poruszający tematykę niepełnosprawności. Z okazji jubileuszu redakcja przygotowała Test Integracji – internetowy quiz, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat niepełnosprawności.

2003 rok. Na ekrany kin wchodzi film „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, na muzycznych listach przebojów króluje rosyjski duet Tatu z piosenką „Nas ne dogonyat”, a Grzegorz Piechna zostaje królem strzelców piłkarskiej Ekstraklasy. Jest to też jednak Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych i to wtedy właśnie startuje portal Niepelnosprawni.pl – internetowe rozwinięcie drukowanego od 1994 roku magazynu „Integracja”.

– Portal Niepelnosprawni.pl narodził się z potrzeby Czytelników magazynu „Integracja”. Został wręcz przez nich… sprowokowany – wspomina początki serwisu Piotr Pawłowski, jego redaktor naczelny i prezes Integracji. – Zasięg drukowanego wydawnictwa siłą rzeczy jest ograniczony. W którymś momencie oczywistym więc stało się dla nas, że trzeba wykorzystać możliwości związane z internetem i stworzyć serwis, który będzie kopalnią wiedzy, kopalnią informacji z różnych dziedzin dotyczących niepełnosprawności – dodaje.

Liczby pokazują, że ten cel udało się osiągnąć. Dziś Niepelnosprawni.pl to największy w kraju portal zajmujący się tematyką niepełnosprawności. Ma ponad 300 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie. Każdego dnia dostarcza wiadomości z kraju i ze świata, prezentuje artykuły i porady z zakresu prawa, systemu orzekania, aktualnych ulg i uprawnień dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. W ciągu miesiąca na portalu ukazuje się ok. 300 artykułów i ogłoszeń. Portal od początku ma charakter doradczo-informacyjny. Nie od dziś wiadomo przecież, że polskie prawo nie należy do najbardziej przyjaznych. Dlatego twórcy portalu starają się umiejętnie porządkować ten chaos, by czynić życie z niepełnosprawnością choć trochę łatwiejszym.

– Osoba z każdym rodzajem niepełnosprawności może tu znaleźć odpowiednie dla siebie treści i informacje. Ale jest to portal o niepełnosprawności, a więc kierowany również do tych, którzy współpracują z osobami z niepełnosprawnością albo pracują na ich rzecz – wyjaśnia Piotr Pawłowski.

Z okazji jubileuszu 15-lecia zmieniło się także logo portalu. Zaprojektowali je (pro bono!) graficy z Leo Burnett – czołowej agencji reklamowej. W nowym logu portalu podkreślony jest szczególnie fragment „pełno”, który wraz z wyrywającymi się z kwadratu radosnymi „jeźdźcami” symbolizuje pełnię życia – możliwości, szanse, nadzieję!

Test Integracji, czyli 15 pytań na 15-lecie

Z okazji jubileuszu portalu, redakcja przygotowała Test Integracji – internetowy quiz wiedzy na temat niepełnosprawności. Na stronie www.testintegracji.pl można sprawdzić swoją wiedzę o niepełnosprawności. „Co uprawnia do parkowania na kopercie?”, „Czy do osoby niewidomej wypada powiedzieć do widzenia?”, „Czy pozwolić dziecku na zabawę z psem-przewodnikiem osoby niewidomej?” – to tylko kilka pytań, na które trafimy, rozwiązując Test.

Test został przygotowany w dwóch wersjach: dla dzieci i dorosłych. W każdym z nich znalazło się po 15 pytań na temat różnych obszarów życia: pracy, sportu, zasad właściwego zachowania się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością. Do jego rozwiązania i podzielenia się swoim wynikiem w mediach społecznościowych zostały zaproszone m.in. znane postaci polskiego show businessu zaprzyjaźnione z Integracją.

Organizatorzy mają nadzieję, że dzięki przystępnej formie, Test Integracji będzie przyczynkiem do refleksji i zdobycia przydatnych informacji na temat niepełnosprawności i dostępności.


 

Partnerzy Integracji: Interdyscyplinarne Studia Nad Niepełnosprawnością (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej), Polski Związek Głuchych, Polski Związek Niewidomych, Orange Polska.

Przejdź na górę strony