Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 29 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
metro_2017

„Dzień Integracji w metrze” to coroczna akcja, podczas której pracownicy Integracji rozdają pasażerom warszawskiej kolejki podziemnej poradniki „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. 20 czerwca 2017 r., podczas trzeciej już edycji akcji, zorganizowane zostały także spotkania z młodzieżą, podczas których omawiano m.in. zasady bezpiecznego zachowania w metrze, a także… nad wodą.

Publikacja „Savoir-vivre” w prostej formie przedstawia właściwe zachowania w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością – jak pomagać, ale też czego nie robić, aby ustrzec się komunikacyjnego faux-pas.
kobieta rozdaje książeczki Savoir-vivre

W Warszawskim metrze 20 czerwca można zobaczyć pracowników Integracji rozdających książeczki edukacyjne

– Odpowiadamy w ten sposób nie tylko na potrzeby osób poruszających się metrem, ale całego społeczeństwa – tłumaczy prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Do Integracji często trafiają pytania, jak zareagować na widok osoby niewidomej na ulicy, czy można pomagać osobie na wózku, jak pomóc komuś, kto nie radzi sobie z poruszaniem się komunikacją miejską. Mamy bariery w głowach, nie mamy wiedzy na temat tego, jak się zachować. Poprzez tę akcję chcemy pokazać, że osoby z niepełnosprawnością nie są przybyszami z innej planety i nie funkcjonują jakoś specjalnie inaczej, choć ja częściej zmieniam opony niż buty, bo się szybciej zużywają.
Na telebimie w metrze wyświetlają się scenki i tekst jak zachowywać się wobec osób z niepełnosprawnością

Na telebimach pokazywane są sceny z książeczki Savior-vivre wobec osób z niepełnosprawnością

– Metro to wygodny i szybki środek transportu, dlatego też codziennie korzysta z niego około 700 tys. osób – komentuje Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. – Część z naszych pasażerów stanowią osoby z niepełnosprawnością. Organizując już po raz trzeci wraz z Fundacją Integracja „Dzień Integracji w metrze” chcemy dostarczyć pasażerom rzetelnej wiedzy na temat niepełnosprawności, ale także pokazujemy, jak można pomóc osobie potrzebującej naszego wsparcia.

Już nie kosmici

W ciągu dnia na stacji metra Stadion Narodowy odbywały się zajęcia edukacyjne dla uczniów warszawskich podstawówek. Prowadzący zapoznali młodych słuchaczy z zasadami zachowania wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i roli psa asystującego. Pracownicy metra przypomnieli też o zasadach bezpieczeństwa w metrze i zasadach wzywania pomocy. W ramach przedwakacyjnej kampanii Integracji „Płytka wyobraźnia”, która właśnie ruszyła po raz dwudziesty, edukatorzy ostrzegali też uczestników przed ryzykownymi zachowaniami nad wodą, które dla wielu osób wciąż kończą się życiem na wózku inwalidzkim.

– 21 lat temu czułem się jak kosmita… Był rok 1996: dziurawe chodniki, wysokie krawężniki i wszędzie schody, jakby miały prowadzić do nieba – ale nieba nie było widać w większości spojrzeń gapiów: ciekawskich, litościwych, pełnych współczucia i lęku – opowiada Łukasz Bednarski z Integracji, trener prowadzący zajęcia edukacyjne dla dzieci. – Ja, 18-letni, wysportowany, pełen uśmiechu i energii chłopak siedzący na wózku nie pasowałem do tych spojrzeń. Wtedy w ręce wpadła mi przypadkiem cienka gazeta – „Integracja” – i pomyślałem, że jej idea może zmienić te spojrzenia.

Łukasz Bednarski na wózku w otoczeniu dzieci opowiada o życiu z niepełnosprawnością

Łukasz Bednarski podczas akcji w metrze

– 21 lat później chodniki są równiejsze, krawężniki mniejsze i coraz więcej wind, a idea integracji osób z niepełnosprawnościami ze sprawną częścią społeczeństwa udaje się naszej, mojej Integracji – kontynuuje Łukasz Bednarski. – Spojrzenia są naturalne, przyjazne. Nie byłoby tego wszystkiego bez mówienia o integracji, bez uwrażliwiania i rozmów z tymi najmłodszymi, dla których już nie jestem kosmitą, a nawet panem na dziwnym rowerku. Te dzieci są otwarte, szczere, potrafią mądrze pytać i słuchać o niepełnosprawności. Odwdzięczam im się za to, że zmieniają nasze społeczeństwo i przestrzegam przed błędem, który sam kiedyś popełniłem skacząc do wody i łamiąc kręgosłup. Mówię im prosto: „płytka wyobraźnia” to kalectwo, nie skaczcie na główkę w miejscach nieznanych, a nawet w tych, które znacie, bo może zmienić się dno lub leżeć wrzucona taczka. Uważajcie nad wodą, nawet jeżeli jesteście świetnymi pływakami i czujecie się jak Kevin Costner w „Wodnym Świecie”, bo wózek, choć to nie koniec życia, nie jest fajny!


Integracja dziękuje Metru Warszawskiemu za możliwość przeprowadzenia akcji.

Organizatorzy akcji:

logo_integracja

logo Metra warszawskiego

Przejdź na górę strony