Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 25 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
Scena na gali Gdynia bez barier. Od lewej: Anna Dobkowska z psem przewodnikiem, prezydent Szczurek i pełnomocnik prezydenta Beata Wachowiak-Zwara

13 maja podczas uroczystej Gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni poznaliśmy laureatów jubileuszowej XX edycji konkursu „Gdynia bez barier”. Tegoroczna gala była dedykowana zmarłemu w zeszłym roku Piotrowi Pawłowskiemu – honorowemu obywatelowi Gdyni i założycielowi Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Jego imieniem nazwano nagrodę, która będzie przyznawana osobom angażującym się w działania, skierowanych na poszerzanie wrażliwości społecznej.

Otwierający Galę „Gdynia bez barier” prezydent miasta, Wojciech Szczurek, odniósł się do zasług Piotra Pawłowskiego.

– Byliśmy szczęściarzami, że spotkaliśmy na naszej drodze tak niezwykłego człowieka, przyjaciela, partnera i marzyciela, który chciał zmieniać świat. A jego marzenia sprawiały, że świat stawał się lepszy. Inicjował i kreował nowe pomysły. Marzył, aby Polska stała się krajem dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy ci za niezliczone inspiracje i rady, dzięki którym mogliśmy, tu w takim realnym wymiarze, zmieniać oblicze naszego miasta. Dzisiaj Gdynia łączy nowoczesność z wrażliwością. Piotrze, to Twoja wielka zasługa – mówił podczas otwarcia gali prezydent Gdyni.

Od lewej: Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością, Ewa Pawłowska prezes Integracji i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Prezydent Szczurek ogłosił przy okazji, że w Gdyni przyznawane będzie nowe wyróżnienie – nagroda im. Piotra Pawłowskiego. Ma ona być wyrazem hołdu i szacunku dla założyciela Integracji oraz będzie przyznawana osobom, które poszerzają wrażliwość społeczną, zmieniają standardy, sprawiają, że świat zmienia się na lepsze i realizują to, co było bliskie Piotrowi Pawłowskiemu.

Pracowniczka Integracji nagrodzona

W tym roku nagroda trafiła o Anny Dobkowskiej z Centrum Integracja w Gdyni za konsekwentną realizację swoich pasji i marzeń, samodzielność, niezależność, które są wzorem do naśladowania dla innych, a także za wsparcie tych, którzy tego potrzebują.

– Teraz już wiem, jak czują się gwiazdy, które otrzymują Oscary. To dla mnie ogromny zaszczyt i duma odbierać ten medal. Jest on ukoronowaniem mojej codziennej pracy z Vectrą i innymi ludźmi – powiedziała pracowniczka Integracji.

Anna Dobkowska

Anna Dobkowska

Oprócz niej nagrody otrzymały Magdalena Kownacka, dzięki której staraniom powstał zespół specjalistów, który rozwija potencjał dzieci z niepełnosprawnościami oraz Katarzyna Karczewska, która zmienia rzeczywistość osób z zespołem Downa i buduje dla nich Dom Marzeń w Małym Kącku.

Odznaczone medalem zostało też przedsiębiorstwo Euro Styl za szczególną wrażliwość społeczną, otwartość w poszukiwaniu rozwiązań podnoszących jakość życia gdynian o szczególnych potrzebach oraz skuteczne wdrażanie idei projektowania.

Przejdź na górę strony