Przejdź do treści Otwórz / Zamknij Menu
Od 27 lat działamy na rzecz poprawy warunków życia osób z niepełnosprawnością w Polsce
ambasador_japonii_integracja

4 sierpnia, na zaproszenie prezes Ewy Pawłowskiej do siedziby Integracji przy ul. Andersa przybył JE Ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima, w towarzystwie pana Hashimoto Kotaro z Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii.

Ambasador, który do Polski przyjechał w listopadzie ubiegłego roku, miał okazję przyglądać się paraolimpiadzie w Londynie i był pod wrażeniem popularności sportu osób z niepełnosprawnościami na Wyspach. Wyraził nadzieję, że to wielkie sportowe wydarzenie stanie się początkiem zmian także w Japonii.

Japonia bliska sercu Piotra Pawłowskiego

Spotkanie, które toczyło się po polsku i japońsku, stało się także okazją do zaprezentowania historii i dokonań Integracji w ciągu 27 lat jej istnienia w wielu dziedzinach, a zwłaszcza wieloletnich projektów, publikacji, wydarzeń i kampanii społecznych. Zaprezentowaliśmy związki z kulturą japońską Piotra Pawłowskiego. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że założyciel Integracji na przełomie lat 80. i 90. XX w., kiedy szukał pomysłu na swoje życie zawodowe, uczył się języka japońskiego, gdyż planował zostać tłumaczem (wziął udział nawet w konkursie krasomówczym przed japońską publicznością!). Niezwykłe jest to, że jego nauczycielką była ówczesna studentka japonistyki, a obecnie dyplomowana japonistka i tłumaczka Edyta Nowicka – również uczestnicząca w spotkaniu.

Prezes Integracji przypomniała o związku Integracji z kulturą japońską, przywołując wystawę obrazów artystów malujących ustami i stopami z Polski i świata, stypendystów VDMFK z Liechtensteinu. Odbyła się ona w 2004 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie pod patronatem ówczesnej Pierwszej Damy, Jolanty Kwaśniewskiej. Zaprezentowano wówczas po raz pierwszy w Europie także obrazy Tomihiro Hoshino, bardzo znanego artysty japońskiego malującego ustami. To wydarzenie koordynowała w imieniu Integracji Edyta Nowicka (wraz z Anną Omi), tłumacząca też eseje i wiersze Hoshino na język polski.

Ambasadora Akio Miyajima niezwykle zainteresowały osiągnięcia Integracji w zakresie dostępności i budowania świata bez barier. Zapowiada to interesującą wymianę doświadczeń i pozwala na planowanie w najbliższym czasie ciekawych polsko-japońskich przedsięwzięć.

 

Autor: Ilona Berezowska

Na zdjęciu: ambasador Japonii w Polsce Akio Miyajima, pan Hashimoto Kotaro z Centrum Informacji i Kultury Ambasady Japonii, prezes Integracji Ewa Pawłowska oraz Edyta Nowicka i Ilona Berezowska

Przejdź na górę strony