Wielka Gala Integracji

tłum publiczności na wielkiej gali bawi się spadającymi z syfitu balonikami

Wielka Gala Integracji, uświetniająca obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, jest niezmiennie od 26 lat największym świętem społeczności osób z niepełnosprawnościami w Polsce. To tradycyjne, coroczne spotkanie ludzi, których łączy idea budowy świata bez barier.

Wielka Gala Integracji 2021

W tym roku odbyła się  on-line  23 listopada. – Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i w tym uważnie śledziliśmy sytuację epidemiczną, aby zadecydować w jakiej formule przebiegać będzie Wielka Gala Integracji 2021. Z żalem uznaliśmy, że podczas kolejnej fali pandemii COVID-19 bezpieczniej będzie dla naszych gości, jeśli tym razem również spotkamy się on-line. Mamy też nadzieję – i to słowo jest kluczem do tegorocznej Gali – że następna odbędzie się już tradycyjnie; że będziemy mogli podać sobie znowu ręce i zobaczyć swoje uśmiechy – mówi Ewa Pawłowska, Prezes Integracji.

Wydarzenie tłumaczone było na polski język migowy, tłumaczyli: Małgorzata Limanówka i Bernard Kinow. Audiodeskrypcję tworzył Błażej Grygiel.

Temat pełnej dostępności wydarzeń kulturalnych dla osób ze specjalnymi potrzebami był tematem galowej debaty.

Podczas wydarzenia nominowano pierwszą stypendystkę Funduszu Wieczystego im. Piotra Pawłowskiego została nią Katarzyna Bartosiewicz, otrzymała czek o wartości 10 tysięcy zł oraz wsparcie mentorskie Integracji. Trzydziestodwuletnia Katarzyna Bartosiewicz jest założycielką i prezeską Fundacji MiKa z siedzibą w Bobrowej w gminie Łyszkowice (województwo łódzkie). Organizacja ta prowadzi szkolenia zawodowe dla opiekunów medycznych, opiekunów osób z niepełnosprawnościami i osób starszych, których celem jest pogłębianie wiedzy praktycznej o szczególnych potrzebach podopiecznych.

Podczas Gali wręczono Medale Przyjaciel Integracji, który od 1997 r. przyznawany jest osobom, firmom, organizacjom działającym na rzecz osób z niepełnosprawnościami nie z formalnego obowiązku, ale z poczucia społecznej misji. Tegorocznymi Medalami Przyjaciół Integracji zostali uhonorowani:

  • PwC – globalna organizacja, świadcząca profesjonalne usługi doradcze w 155 krajach świata. Medal przyznano za skuteczne łączenie celów biznesowych z działaniami społecznymi. Nagrodę odebrał Adam Krasoń, Prezes Zarządu PwC.
  • Fundacja Kultury bez barier – za konsekwentne udowadnianie, że w kulturze możemy wszystko i obejrzenie filmu, gdy nie widzimy czy wysłuchanie koncertu, gdy nie słyszymy, to żaden problem. Dzięki współpracy z Fundacją instytucje w całej Polsce uczą się, jak tworzyć kulturę dostępną. Medal przekazano Annie Żórawskiej, Prezes Zarządu Fundacji.
  • Michał Pol – dziennikarz sportowy oraz influencer otrzymał Nagrodę za wieloletnią promocję sportu osób z niepełnosprawnościami – bez stereotypów, ukazywanie ich jak bohaterów ze względu na wysokie umiejętności, a nie z powodu niepełnosprawności. Jest ambasadorem kadry paraolimpijskiej i ampfutbolistów

Wielką Galę Integracji 2021 uświetniły występy artystyczne. Wystąpili: Grzegorz Hyży, Daria Barszczyk (niewidoma wokalistka, nagrodzona przez Stowarzyszenie SAWP w konkursie Debiuty podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu) oraz Dorota Kaczmarek (wokalistka z niepełnosprawnością, uczestniczka 12. edycji „The Voice of Poland”). Całe wydarzenie poprowadził Tomasz Wolny, dziennikarz i prezenter Telewizji Polskiej.

Po raz kolejny na telebimach  przedstawione zostały prace artystyczne osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Z pracami można zapoznać się w specjalnej zakładce na stronie integracja.org.

Tu do obejrzenia folder 26. Wielkiej Gali Integracji (w pełni dostępny)

Transmisja z tłumaczem polskiego języka migowego (PJM)

Transmisja z audiodeskrypcją


Wielka Gala Integracji jest okazją do spotkania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z całego kraju, a także osób publicznych, polityków, przedstawicieli mediów, firm angażujących się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Medal Przyjaciel Integracji przyznawany jest osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji.

Wydarzenie ma charakter integracyjny, artystyczny oraz kulturalny i co roku gromadzi niemal 3 tysiące osób z całej Polski. Dotychczas na naszej scenie wystąpili m.in. Pectus, Myslovitz, Kayah, Justyna Steczkowska, Enej, Audiofeels, Natalia Kukulska, Urszula, Krzysztof Cugowski, Stanisław Soyka, Raz Dwa Trzy, De Mono, Monika Kuszyńska i Olga Bończyk.

 

Honorowy Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prezydent

Partner instytucjonalny

logo PFRON

 

Projekt współfinansowany
ze środków PFRON

Partnerzy

logo GP Batteries

Partner technologiczny Integracji

Patronat medialny

Organizator

Logo Integracji